Ach, tie balóny!

| Editoriál | 14. 9. 2018

Keď som bola malá, rodičia mi balón priväzovali na ruku, aby neuletel. Behávala som s ním okolo bytovky a čudovala sa, že so mnou drží krok. Nemal tvar Máše, ani medveďa, ale to deťom vtedy nebolo treba. Stačilo, aby nevyfúkol či nepraskol. Zaspávala som s pohľadom na hélium oblečené v ružovom pršiplášti, prichytené o strop mojej izby.

Vtedy by mi ani nenapadlo, že raz vo mne balóny vyvolajú smútok či dokonca pohoršenie. V časoch, keď vedci aj ekológovia bijú na poplach a v Tichom oceáne pláva plastový ostrov, veľký ako Nemecko, Francúzsko a Španielsko dohromady, keď sa zakázali umelé slamky či príbory na jedno použitie a keď šikovní kreatívci strávia hodiny, mesiace, ba aj roky nad nápadmi, ako recyklovať množstvo odpadu, nájdu sa jedinci i inštitúcie, ktoré do vzduchu vypúšťajú balóny, aby sa na chvíľku potešili. Nerobia to so zlým vedomím, ani preto, aby škodili prírode, no niekto by im asi mal povedať, že jej naozaj škodia. Že šťastie si nosíme v srdci a posolstvá v hlavách a nepotrebujeme ich posielať k oblohe v materiáloch, ktoré sa rozkladajú niekoľko desiatok až stoviek rokov.

Za posledný týždeň som videla nespočetné množstvo svadobných videí, kde sa manželia a ich hostia tešia letiacim balónom. Čím viac hostí, tým viac „odpadu“ na neďalekých stromoch, lúkach, v riekach. Holubice už nestačia! Tých je v klietke len zopár a my máme radi kvantitu.

Najviac ma však prekvapuje, že tento zvláštny zvyk sprevádza inak veľmi pekné nápady. Napríklad, taký pochod za zdravé ženy, ktorý sa začiatkom septembra konal v Spišskej Novej Vsi. Vyzbieraný výťažok sa využije na nákup rôznych pomôcok, vitamínov, látok na podporu imunity a najmä na osvetu prevencie a starostlivosti o telo. Takéto stretnutie pre onkologické pacientky isto veľa znamená a pomáha im v neľahkom boji. No bude ten boj naozaj ľahší, keď k oblohe vypustia 200 balónov? Nebolo by pekné, keby miesto toho niesli farebné transparenty, ktoré im vyrobia deti z recyklovaných materiálov v tunajších školách? Alebo keby každý kráčal s ružovým dáždnikom, veď v tomto období aj tak buď prší, alebo silno páli slnko. Nápadov by sa zrejme našlo habadej, len si najprv musíme uvedomiť, že myšlienka, ktorá jedným pomáha, by iným nemala škodiť.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ach, tie balóny!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems