Veronika Rabada vydala pestrý album s folklórnymi prvkami

| Hudba | 31. 8. 2018

„Ľudovosť máme každý v sebe a je len na nás, do akej miery ju vpustíme do svojej tvorby,“ myslí si speváčka Veronika Rabada, ktorá tvorí popovú muziku s folklórnymi prvkami. Jej debutový album vyšiel v júli tohto roka.

Titulná fotografia albumu Lúka. Foto: Stano Mihálik

Košičanka Veronika Rabada bola členkou prešovskej formácie Hrdza, no v roku 2016 sa osamostatnila. „Cítila som nejakú podvedomú túžbu po zmene, keďže veci v kapele sa nediali tak, aby som bola spokojná a hlavne pokojná. Vznik projektu Veronika Rabada prišiel až neskôr, ako naplnenie túžby byť v kontakte s publikom,“ vysvetľuje mladá speváčka. Svoju tvorbu nerada škatuľkuje, ale so svojimi hudobníkmi robí popovú muziku s folklórnymi prvkami. Toto leto vydali slovenský, pestrý, svieži a tanečný album Lúka: „Pôvodne sa mal volať podľa najsilnejšej piesne Zabudni, no nie je to úplne ideálny názov, tak sme rozmýšľali ďalej a až po nafotení posledných fotiek na obal prišiel názov Lúka. Volá sa tak aj jedna z piesní, obrázok je tiež lúčny a album vyšiel v lete, čiže to všetko do seba pekne zapadá.“ Na debutovom CD je 14 skladieb, niektoré z nich sú upravené ľudové, ďalšie sú pôvodné a jedna prevzatá. „Posledná pieseň Mládenci je pre mňa veľmi silná. Zamilovala som do nej už v okamihu, keď som počula, aký krásny klavír do nej nahral Matúš Pavlík. Pieseň zložil šikovný košický klavirista Peťo Tomi, no v rýchlom tempe a my sme ju spomalili. Text napísala majsterka slova Silvia Kaščáková a vznikla z toho nádherná balada, pri jej nahrávaní som mala čo robiť, aby som sa nerozplakala,“ spomína Veronika.

Veronika Rabada s kapelou. Foto: Stano Mihálik

Veronika v ľudovom
Niektoré skladby už majú svoju vizuálnu podobu a my sme si bližšie posvietili na Husičky. Video ukazuje krásu slovenskej krajiny a mladej dievčiny. No nie je ňou Veronika. „Už po dotočení klipu k piesni Lúka som vedela, že v ďalšom nechcem účinkovať, takto som to jednoducho cítila. Do Husičiek sme preto obsadili nádhernú, čistú, krásnu a neopozeranú Dominiku Stolárovú, ktorá podčiarkla úžasné zábery na Slovensko.“ Tie sú v ostatnom čase vďačnou témou mnohých filmárov, pretože nielen slovenská krajina, ale aj tradície sa tešia veľkému verejnému záujmu. „V dnešnej dobe prežívajú folklór i tradície istú renesanciu, z čoho mám nesmiernu radosť a veľmi mi to imponuje, pokojne to môže takto ďalej pokračovať. Veď naše tradície nám nikto nemôže vziať. Práve preto som si aj za taký spoločný vizuálny znak zvolila plysové sukne od súrodencov Karolíny a Michala Jankivových či tradičnú slovenskú modrotlač od Mateja Rabadu.“ A až pri stretnutí s majstrom „modrého remesla“ speváčka zistila, že sú rodina: „Keď som ho objavila, tak som si myslela, že je to len zhoda mien, aj keď meno Rabada je dosť neobvyklé. Až pri rozhovore sme zistili, že jeho dedko je bratrancom môjho otca,“ hovorí Veronika, ktorú s kapelou čaká niekoľko koncertov, tvorba nových klipov a práca na vianočnom CD.

Veronika Rabada. Foto: Stano Mihálik

Kapelu Veroniky Rabady tvoria Michal Brandys (husle), Lukáš Hirko (gitara), Lukáš „Kolia“ Kolivoška (basa), Lukáš Krivda (bicie), Mária Šabáková (akordeón), Juraj Helcmanovský ml. (cimbal), Daniel Kočiš (cimbal), Roman Šoltys (zvuk).

Gabriela K. Kuchárová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Veronika Rabada vydala pestrý album s folklórnymi prvkami

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems