Velence – najteplejšie jazero v Európe

| Cestovanie, Tipy z redakcie | 3. 8. 2018

Tento rok sme sa rozhodli tráviť dovolenku mimo vody, v nádhernej a Slovákmi ospevovanej Budapešti. No bolo by hriechom sa aspoň jeden horúci deň nevykúpať v jazere. Pôvodným plánom bolo vycestovať k hodinu vzdialenému Balatonu, ráno sme však od miestnych dostali tip na turisticky menej známe jazero Velence (v preklade Benátky). Je vzdialené len 40 kilometrov od Budapešti, 329 km z Košíc, má aj piesočnatú pláž, nízke ceny, vodné atrakcie, bufety, reštaurácie a plytkú vodu ideálnu pre deti.

Chránené vtáky, kúpele, vodné športy
Velence je druhé najväčšie jazero Maďarska (dĺžka 10,8 km, šírka 3,3 km) a najteplejšie jazero v Európe. Voda v lete dosahuje 26 až 28 °C. Údajne naň slnko svieti až 2050 hodín ročne, a preto sa nazýva slnečné. Okolo jeho brehov, ale aj na ostrovčekoch rastú husté húštiny trávy a tŕstia, v ktorých žijú chránené vodné vtáky. Tak sa nečudujte, keď stretnete množstvo ľudí s ďalekohľadmi. Pozorovať až 50 chránených druhov môžete aj so sprievodcom v chránenej prírodnej oblasti Dinnyési Fertő. Jazero ponúka miesta na letný oddych, piesočnaté pláže, výlety loďou, vodné atrakcie i športové aktivity ako wakeboarding, jachting či vodné lyžovanie. V jeho okolí sa nachádza viacero turistických značiek, ktoré vás privedú na zaujímavé či malebné miesta. Cyklisti sa potešia malým výškovým rozdielom a možnosti využiť jednoduchšie trasy po okolitých stepiach, aj tie náročnejšie v lesných častiach. Ak ste radšej za oddych a rekreáciu, navštívte termálne kúpele Velence Resort and Spa s bazénmi s liečivou vodou a svetom sáun.

Velence chutí
Maďarsko sme si obľúbili nielen kvôli jeho prírodným krásam, ale aj chutiam. Kuchyňa našich južných susedov je extra bohatá a na tanieri sa nikde nešetrí. Aj pri jazere Velence nájdete viacero útulných reštaurácií s halászlami, ovocnými polievkami, kuracím perkeltom či inými rôznymi pochutinami. V okolí sa vyrábajú výborné vína odrôd Chardonnay, Rizling rýnsky, Zenit, Zengő, Veltínske zelené, Frankovka modrá, Tramini, Cserszegi korenisté či Irsai Olivér. Čo sa týka cien, sú nižšie ako pri vyhľadávanom Balatone. Na našej pláži sme dokonca neplatili žiadne parkovné ani vstupné.

Jeden deň na objavenie všetkých jeho krás a zaujímavostí sa máli, a preto odporúčame, aby ste pri ňom strávili aspoň jeden týždeň.

Gabika
Foto: flickr.com


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Velence – najteplejšie jazero v Európe

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems