Prázdniny v komunitnom areáli ZŠ Fullu

| Deti | 13. 8. 2018

Letné prázdniny sú pre žiakov veľkorysou nádielkou voľného času, ale aj výzvou, ako s ním čo najzaujímavejšie naložiť. Nie každý má to šťastie, že strávi dva mesiace mimo svojho bydliska, u starkých na vidieku alebo túlajúc sa po Slovensku či v zahraničí s rodičmi. A práve tu prichádza na rad sídlisko. Poskytuje dostatok možností na kreatívne, ale hlavne bezpečné trávenie voľného času pre oddychujúcich žiakov?

Základná škola Ľudovíta Fullu v Košiciach je jednou z mála školských zariadení, ktoré školský areál po vyučovaní a cez voľné dni, vrátane prázdnin, neuzatvára. Práve naopak. Systematickou prácou a zveľaďovaním premenili školské ihrisko na vždy otvorené komunitné priestranstvo nielen s multifunkčným a dopravným ihriskom, ale hlavne s dreveným školtánkom, záhradou so stromami a zeleninovými či bylinkovými záhonmi, najnovšie i so skalkou a nadrozmerným herbárom nakresleným na stene školy. „Vďaka projektom a dobrovoľným víkendovým brigádam sme pretvorili klasický školský dvor na krásny komunitný priestor, ktorý denne využívajú rodičia s deťmi,“ vysvetľuje riaditeľka školy, Katarína Martiňáková. „Sme otvorenou školou spolupracujúcou s miestnym obyvateľstvom, nechceme sa pred nimi uzatvárať. Vonkajšie priestory sa nezamykajú. Mnohí sa pýtajú, ako to, že sa areál zásadne neničí. Je to tým, že sme ho spoločne vybudovali – s rodičmi i žiakmi, ktorí bývajú v jeho okolí, a tak ho majú snahu chrániť. Ktokoľvek môže prísť, odtrhnúť si zeleninu, pracovať v záhrade, rodiny tu trávia dopoludnia, žiaci sa v školtánku či na ihriskách stretávajú i teraz, cez prázdniny,“ približuje filozofiu školy Martiňáková. Tento rok pribudlo športovisko s názvom Full Fitnes. Ide o zostavu cvičebných náradí umiestnených na trávnatej ploche vystavenej vďaka podpore Nadácie VUB. Podľa slov riaditeľky školy, športovisko sa stretlo s veľkým úspechom, plánujú ho rozširovať, nápadov je dosť a vonkajšie priestory školy si stále pýtajú renováciu. Motiváciou k realizácii je hlavne využívanie areálu miestnou komunitou.

Ak bývate v okolí, odporúčame sa ísť inšpirovať, oddýchnuť si, prípadne zacvičiť. Možností na realizáciu je v tomto areáli skutočne dosť.

Alena Štrompová
Foto: autorka


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Prázdniny v komunitnom areáli ZŠ Fullu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems