Poznáte veľkú kľúčovú sochu z Moyzesky? Jej autor teraz vystavuje v Kunsthalle

| Umenie | 3. 8. 2018

Väčšina z nás pozná Jiřiho Davida najmä vďaka soche v parku na Moyzesovej ulici. Je zhotovená z viac ako 85 000 FAB kľúčov a vysoká takmer sedem metrov. Jeho ďalšie diela – videá a fotografické cykly nájdete na výstave v Kunsthalle.

Z cyklu Piata pečať.

Ústredným objektom výstavy Esse quam videri – Radšej byť, ako vyzerať je veľkoformátová videoprojekcia Otsefinam. Kurátor Michal Murin prezradil, že trvá 98 minút a vznikla postprodukčnou úpravou filmu Manifesto z roku 2015 od režiséra Juliana Rosefeldta. Nás zaujala najmä zrkadlovo otočeným obrazom a ťažko dešifrovateľnou rečou.

Z cyklu Skryté podoby (1991 – 1995).

Portréty osobností aj cesta do Ázie
Pri návšteve Haly umenia sme sa snažili analyzovať viacero Davidových fotografických cyklov. Murin nám vysvetlil, že jeden z nich – Skryté podoby (1991 – 1995) realizoval umelec ako psychologicky ladené portréty verejne známych ľudí. „Vznikli zrkadlením pravej, resp. ľavej tvárovej časti a sú tak ,dokonalou‘ analýzou asymetrie ľudskej tváre.“ David takýmto spôsobom predstavil viacero osobností, napríklad tenistku Martinu Navrátilovú, amerického herca Dennisa Hoppera či výtvarníka Jeffa Koonsa. Nemenej zaujímavý je aj cyklus Piata pečať. Tvoria ho fotografie automobilového pretekára. Na jeho odeve sa nenachádzajú žiadne logá či reklamy. Nájdete však na ňom nenápadné názvy svetových teroristických organizácií. Na niekoľkých snímkach spoznáte aj umelcovu rodinu, konkrétne v rámci cyklov Daniel a Zdena. Prvý menovaný venoval svojmu synovi, druhý manželke. Najväčšia kolekcia fotografií pochádza z Davidovej tohtoročnej návštevy Južnej Číny, Tibetu a Pekingu. Na sedemdesiatich snímkach zdokumentoval prírodné scenérie, ľudí, všedné a pre nás aj netypické situácie tamojšieho života. Cestovateľský zážitok umocňuje päťminútové video Žltá rieka. „Je akousi replikou, respektíve sústredeným pozorovaním vzniknutej situácie,“ dodáva Murin a zdôrazňuje, že „výstava Jiřího Davida je exkluzívnym a relevantným príspevkom k 100. výročiu vzniku Československa“, ale aj „významnou udalosťou z pohľadu projektu UNESCO Creative City of Media Arts“. Košice sa totiž v októbri minulého roka ako prvé slovenské mesto stali členom UNESCO Creative Cities Network a získali tak status kreatívneho mesta so zameraním na mediálne umenie. Davidova výstava upriamuje pozornosť návštevníka na media art – konkrétne na fotografiu a video.

Kolekcia sedemdesiatich fotografií pochádza z Davidovej tohtoročnej návštevy Južnej Číny, Tibetu a Pekingu.

Výstava Esse quam videri – Radšej byť, ako vyzerať potrvá do 2. septembra. Vstupné je 1 euro.

Maliar, fotograf a vizuálny umelec Jiří David (1957) je spoluzakladateľ dnes už legendárnej umeleckej skupiny Tvrdohlaví. Patrí k uznávaným osobnostiam českej i medzinárodnej výtvarnej scény. V súčasnosti vyučuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Prahe a Akadémii umení v Banskej Bystrici. Je autorom známych ikonických diel ako Srdce na hrade v Prahe alebo Kľúčová socha v Košiciach.

Eva Barnišinová
Foto: autorka


Tags: , ,

Prečítajte si aj:









pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Poznáte veľkú kľúčovú sochu z Moyzesky? Jej autor teraz vystavuje v Kunsthalle

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.





Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems