Poslední svedkovia

| Editoriál | 17. 8. 2018

Na stredných stránkach tohto čísla nenájdete ľahké letné čítanie. No aj Veľká vlastenecká vojna sa začala v lete. Bieloruské deti šantili v táboroch, keď ich vedúci poslali späť domov. Na cestu im do obliečok pribalili cukor či múku. Keď sa dostali do Minska, neboli tam už domy, ani rodičia, žiaden domov… A keď boli, tak ich pred vlastnými očami tým najkrutejším spôsobom stratili. Poslední svedkovia. Takto nazvala tieto deti bieloruská novinárka, autorka a držiteľka Nobelovej ceny za literatúru Svetlana Alexijevič. Takto nazvala aj svoju knihu. Píše v nej príbehy detí, ktoré prežili. Teraz sú to už dospelí ľudia a Svetlane vyrozprávali, čo sa naozaj udialo.

Kniha sa v máji tohto roka dočkala aj slovenského prekladu a o ten sa postarala Košičanka Silvia Šalátová. Bola to smutná práca, ako sama hovorí. No tiež výzva i zodpovednosť. Silvia svojím prekladom Slovákom pripomína, ako ďaleko dokáže človek zájsť vo svojej krutosti. Má totiž pocit, že svet sa nepoučil…

Tiež mám niekedy pocit, že sme sa nepoučili. My mladí sme možno nemali z čoho. Vlastná skúsenosť chýba a hodiny dejepisu zrejme nestačia. Inak si neviem vysvetliť voľbu pánkov, ktorí popierajú holokaust.

Hovorí sa, že zlé veci vie človek rýchlo vytesniť. Aby sa mu žilo lepšie. Ale niektoré by nám mali byť, naopak, pripomienkou. Aby sa žilo lepšie aj iným na tomto svete.

Takouto pripomienkou je kniha Poslední svedkovia a my sme sa v téme čísla zhovárali s jej prekladateľkou Silviou Šalátovou. O tom, či sa dajú takéto príbehy vôbec vstrebať, o jej štúdiách v Bielorusku aj o tom, že pri výbuchu Černobyľu bola na letnom výlete, len 80 kilometrov od katastrofálnej nehody.

PS: V ostatnom čase sa u nás veľa hovorí o nositeľoch ľudových tradícií. To sú poslední ľudia, ktorí folklór zažívali vo svojom prirodzenom prostredí. Ich rozprávanie je jedinečnou možnosťou zistiť, ako sa kedysi naozaj žilo a tieto pravdivé informácie šíriť ďalej. Viac príležitostí už nebude. A ja si prajem, aby sa u nás čoraz viac hovorilo nielen o nositeľoch ľudových tradícií, ale aj o nositeľoch 2. svetovej vojny. A porozprávajte o tom aj tým pánkom v zelenom.

Gabriela Krestián Kuchárová


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Poslední svedkovia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems