„Poéziu znovuobjavujeme, podobne ako generácie pred nami.“

| K13 a VÝMENNÍKY, Umenie | 31. 8. 2018

Fónická, vizuálna, digitálna či slammová – spoznajte tieto nové formy poézie na prvom ročníku festivalu New Poetry Forms v košickom Kulturparku.

Richard Kitta – Home Type Maps, vizuálna poézia. Foto: archív Richarda Kittu

„Naša konvenčná literatúra má svoju silnú minulosť a dosahuje kvality porovnateľné so zvyškom sveta. Povedali sme si, že poukážeme aj na ,iné parametre‘ poézie, s ktorými dnes pracuje nejeden umelec. Festival nadväzuje na podobné podujatia v zahraničí, orientované na vizuálnu a experimentálnu poéziu. Jeho dramaturgiu sme sa však pokúsili viac premiešať – pridali sme súčasné digitálne formy, real-time, performatívnosť, VJ-ing i multimédiá. A preto je akýmsi laboratóriom súčasnej poézie. Chceme, aby sa o jej nových formách viac hovorilo,“ vysvetľuje Richard Kitta, autor New Poetry Forms.

Poetic Elektric/EdpK, LiKE 2017. Foto: Veronika Židová

Literárne experimenty
Počas dvoch festivalových dní vystúpi v Kulturparku rôznorodá zmes autorov a umeleckých zoskupení. „Rakúsky performer Thomas Havlik predstaví svoju fónickú poéziu. Jeho krajan Günter Vallaster, experimentálny básnik a vydavateľ, zase autorský cyklus vizuálnej poézie. Zaujmú aj real-time sety alternatívneho rumunského VJ Damiana Iuliu v interakcii s viacerými domácimi básnikmi. Pásmo Autobiografia je literárnym experimentom Marcela Lacka s kinematografickým podtextom. Na pódiu odznie tiež projekt Kvílení 2.18 v podaní pražského Divadla na půde s košickým slammerom Tomášom Strakom a multimediálna performancia Maroša Rovňáka a Petry Kriváčkovej. Platforma MAO umeleckej skupiny DIG ponúkne veľkoformátové projekcie videopoézie vyše 10 autorov z rôznych krajín sveta (USA, Francúzsko, Poľsko a ďalšie). Expo trojice multimediálnych umelcov – Martina Kudlu, Martina Kolčaka a mojej osoby doplní festival o digitálnu metatextovú vizuálnu poéziu. Súčasťou New Poetry Forms budú aj podnetné diskusie s teoretikmi a umelcami. Taktiež vystúpi hudobné zoskupenie Modré hory, losangelský pesničkár Andy the Doorbum, endemická kapela Poetic Elektric s pásmom básní Daliho Stana a David Kollár so svojím zvukovým interaktívnym projektom,“ pozýva Kitta.

Maroš Rovňák, performancia/EdpK, LiKE 2017. Foto: Alexandra Keselicová

Prvý ročník festivalu New Poetry Forms organizovaný Európskym domom poézie Košice a partnermi sa uskutoční od 13. do 14. septembra v priestoroch Kasární/Kulturparku. Bližšie info o podujatí a programe nájdete na www.k13.sk.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: „Poéziu znovuobjavujeme, podobne ako generácie pred nami.“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems