Obrodenie s nadhľadom

| Literatúra, Stĺpček | 31. 8. 2018

Nový školský rok možno začať s nadhľadom a humorom. Presne tak, ako píše svoje knihy stredoškolský učiteľ, autor série Naše hrôzyplné dejiny, Róbert Beutelhauser. Jeho posledný titul môže byť vítanou inšpiráciou pre všetkých tvorivých pedagógov a žiakov, ktorí sa nestránia vtipu a milujú pútavé príbehy. Aj keď predstavuje v škole neobľúbené historické obdobie, naše národné obrodenie, interpretácia danej epochy v podaní Beutelhausera a ilustrátorky Kataríny Slaninkovej s názvom Za všetko (ne)môže Štúr je napínavejšia ako by sme očakávali. Mimochodom, edíciu Hrôzyplných dejín mi kedysi predstavil môj, už teraz bývalý žiak Boris, ktorému venujem tento stĺpček.

Na začiatku slovenského národného obrodenia boli Habsburgovci, oboznamuje úvod publikácie. Mária Terézia a jej syn Jozef II. skutočne pohli ľud k uvažovaniu, preto Habsburger t(r)est namiesto prvej kapitoly právom oprašuje mesiacmi či rokmi zabudnuté vedomosti. Niet sa čoho báť, pretože komentované odpovede spestrené vtipnými komiksami po prvotnom vzdore vyvolanom atakom lenivosti opäť vťahujú do knižného deja. Upratané vedomosti sa v Hádkyplnej časovej osi ešte lepšie usporiadajú a kapitolou Národné iskrenie už naozaj vstupujeme do deja (jazykových) sporov 18. storočia. Súvislý text, ktorý sa mladým bude čítať ľahko, pretože je štylizovaný ako empatické rozprávanie príbehov s humornými narážkami na školský život, striedajú ilustrácie a komiksy – historickú udalosť dopovedia alebo znázornia celú epochu. Sympatické je, že autor dotvára genézu boja o svojbytnosť národa zaujímavým pohľadom na súdobú spoločnosť. Listujeme v cholerovom denníku, čítame o neduhu Slovákov v Slovenských národných novinách, otvárame listy a nahliadneme i do emočných bojov štúrovských junákov, ktorým sa do ciest predsa len priplietli ženy, zohrajúc nemalé úlohy…

Rozprávanie sa končí v roku 1863. S úlohami a tipmi pre čitateľov je naozaj skvostnou interpretáciou dejín oslobodenou od akéhokoľvek pátosu. Boris, mal si pravdu!

Alena Štrompová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Obrodenie s nadhľadom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems