Knižná chuťovka pre chalanov

| Literatúra, Stĺpček | 3. 8. 2018

Dostatok voľného času počas prázdnin a dovoleniek sa dá využiť rozlične. Môžeme leňošiť, čítať, cestovať, plávať, brázdiť hory alebo sa venovať rôznym kreatívnym činnostiam. Napríklad postaviť si motorku. Nie, nezmýlila som si zameranie stĺpčeka s motoristickým magazínom. Nachádzame sa stále na poli literatúry, dokonca v beletrii pre deti. Aj keď tu by som si dovolila zapochybovať. Knihy z Edície technických rozprávok očarili nielen všetkých školopovinných chalanov v mojom okolí, ale aj ich otcov, strýkov, dedkov…

Český spisovateľ, výtvarník, majiteľ grafického štúdia zo Svitavy nám poradí, ako na to. Ako si postaviť motorku alebo auto aj lietadlo. Tieto tri knihy vyšli v slovenskom preklade. Ostatné u nás nájdeme zatiaľ v rodnom jazyku spisovateľa Martina Sodomku. Publikácie si sám ilustroval. Jeho prehľadné technické nákresy s vysvetlivkami sú neoddeliteľnou súčasťou príbehu. Nemôžeme hovoriť o tom, že dej dopĺňajú, pretože genéza vzniku Sodomkových kníh je odlišná od väčšiny autorských zámerov, kde najprv vzniká príbeh, a potom ilustrácie. Na počiatku Edície technických rozprávok bol totiž úmysel deťom zrozumiteľným jazykom a štýlom priblížiť princíp fungovania auta, motorky, lietadla. Popri nákresoch sa začal rozvíjať príbeh, a tak vznikli dobrodružné technické rozprávky so zaujímavým dejovým rozuzlením.

Hrdinami sú animálne postavy z okraja zvieracej ríše: žabiak, potkan, krysy, vrabčiak. Nie sú žiadni svätuškári, skôr uličníci bývajúci medzi starými ohradami, autodielňou a veľkou skládkou. Ich postaveniu je prispôsobený jazyk s množstvom slangu a, samozrejme, drsnejšie konanie. Dokážu sa pohádať, no aj si odpustiť a chlapsky veci vyjasniť. Do popredia vystupuje sila kamarátstva a čestnosť.

V knihe Ako si postaviť motorku sa hlavní hrdinovia rozhodnú zostrojiť motorku a zvíťaziť na pretekoch. Kapitoly sú pomenované podľa častí stroja, ktoré protagonisti práve zostavujú, napríklad motor, prevodovka, spojka, primárny a sekundárny prevod… Keďže ide o rozprávku, príbeh sa končí šťastne, aj s malým poučením. Detský čitateľ si okrem literárneho zážitku odnesie množstvo poznatkov a možno aj túžbu postaviť si motorku.

Alena Štrompová


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Knižná chuťovka pre chalanov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems