Invázia ’68 v Tabačke

| Kresby a karikatúry, Kultúra, Vzdelávanie | 31. 8. 2018

Pripomenúť históriu a nezabudnúť! Taký je cieľ jedinečnej výstavy, ktorá dokumentuje obsadenie Košíc vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968. A to prostredníctvom dobových fotografií, novinových článkov, karikatúr a básní.

Trinásť čiernobielych snímok a tri ilustrácie pripomínajú trpké obdobie slovenských dejín. „Spomínam si na august 1968. Mal som deväť rokov. Keď som išiel po námestí s babičkou, videl som transportéry, tanky, obkľúčené kasárne… A na asfalte pred vtedajším Tuzexom bola kaluž zaschnutej krvi a sadali na ňu muchy. Lebo deň predtým tam zastrelili človeka. Bolo to hrozné, veľmi silný zážitok,“ zaspomínal Štefan Lazorišák z Charty 017 na vernisáži 21. augusta v Tabačke/Kulturfabrik. Práve on zozbieral fotografie a dobový materiál, ktorý môžete vidieť na výstave. Jej súčasťou je aj takmer desaťminútové video. „Ide o verejne dostupné, zostrihané dokumentárne zábery z okupácie Košíc natočené amatérskou kamerou. Doplnil som ich o vysielanie Československého rozhlasu. Päť minút pred druhou hodinou v noci hlásateľ informoval o začiatku invázie a vstupu vojsk Varšavskej zmluvy,“ približuje Lazorišák a vysvetľuje zámer výstavy: „Je veľkým mementom. Ľudia by mali vedieť, aké bolo obdobie rokov 1968 – 1989. A pýtať sa, chcieť odpovede. Lebo história sa môže vrátiť, a to v nebezpečnejšej podobe. Košice boli po Prahe druhé najviac postihnuté mesto okupáciou. V prvých dňoch invázie bolo v meste a okolí až jedenásť obetí! Je to obrovská trauma, s ktorou sa dodnes vysporadúvame.“

Konferencia
Výstava sa končí 7. septembra. V deň, keď sa v Tabačke koná konferencia Okupácia Košíc a východného Slovenska, August 1968. „Tá je určená pre verejnosť, študentov a najmä mladých ľudí, ktorí tie časy nezažili. Vystúpia historici zo Slovenska, Česka i Maďarska, aby každý zo svojho uhla pohľadu a dostupných materiálov referoval o vzťahoch a súvislostiach invázie vojsk Varšavskej zmluvy. Ale aj následného obdobia normalizácie. To prinieslo nevyčísliteľné škody – materiálne, finančné, kultúrne i spoločenské,“ pozýva Lazorišák.

Konferencia sa začne o 10:30 v priestoroch Tabačky. Odznejú príspevky viacerých rečníkov. Súčasťou programu bude aj prijatie spoločnej deklarácie, t. j. vyhlásenia občianskeho združenia Charty 017 k 50. výročiu okupácie Československa z 21. augusta 1968. V ňom, okrem iného, žiadajú NR SR, aby sa novými pamätnými dňami stali 21. august – Deň obetí okupácie Československa v roku 1968 a 21. jún – Deň odchodu okupačných vojsk Sovietskej armády z Československa v roku 1991. V závere konferencie sa diváci môžu so svojimi názormi či postrehmi zapojiť do panelovej diskusie.

Organizátormi výstavy aj konferencie sú OZ Charta 017 a Košický samosprávny kraj.

Eva Barnišinová
Foto: archív Štefana Lazorišáka, autor neznámy


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Invázia ’68 v Tabačke

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems