Divadelný festival spojí Slovákov, Maďarov, Čechov a Poliakov

| Kultúra | 17. 8. 2018

Deväť predstavení, štyri krajiny a päť dní. Taká je číselná bilancia 12. ročníka Festivalu divadiel strednej Európy, ktorý sa začne 5. septembra.

Richard Stanke v krimi príbehu Elity. Foto: Vladimír Kiva Novotný

Tento rok zavítajú do Košíc renomované divadelné súbory zo Slovenska, Poľska, Maďarska a Česka. „Ústrednou a veľmi zaujímavou tematikou tohto ročníka je ,Osobnosť, človek, jednotlivec‘. Pripravujeme deväť divadelných predstavení na rôznych miestach ako historická budova ŠDKE, Kasárne/Kulturpark, Divadlo Thália či Bábkové divadlo Košice. Samozrejme, nemôže chýbať ani sprievodný program, ktorý ešte upresňujeme. Zaujímavosťou budú raňajky s hereckými osobnosťami Slovenského národného divadla,“ prezrádza František Ténai, riaditeľ festivalu. Dodáva, že počas piatich dní „sa predstavia významné divadlá regiónu a diváci budú mať možnosť porovnať si ich produkciu, umelecké spracovanie aj herecké výkony.“

Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny. Foto: Ladislav Babuščák

Slovenský politický triler aj európsky divadelný hit
Návštevníkov v prvý deň festivalu zabavia asi najslávnejší milenci v dejinách. Herci z trnavského Túlavého divadla rozosmejú komédiou Romeo, Júlia a vírus. Večer ovládnu Elity Slovenského národného divadla z Bratislavy – Richard Stanke, Dano Heriban, Alexander Bárta, Emil Horváth, Ľubomír Paulovič, Táňa Pauhofová či Emília Vášáryová vystúpia v politickom trileri s prvkami krimi. Nasledujúci deň vzdá poľské divadlo Teatr dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego hold vynikajúcej tanečnici, choreografke i silnej fajčiarke Pine Bausch. A to v hre Keby Pina nefajčila, tak by žila. Kulturpark večer privíta Divadlo Štúdio tanca a ich predstavenie Ghost/Prízrak. Festivalový piatok bude patriť bratislavskému Štúdiu 12 s projektom inšpirovaným knihou Americký cisár od Martina Pollacka, napísanou na tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. st. Divadelný víkend sa začne komediálnou rozprávkou Hľadá sa snehuliak z dielne Bábkového divadla v Košiciach. Dobrodružstvá nezbednej tuláčky Boni a jej snehového kamaráta vystrieda životný príbeh herca a stolára Stanislava Majera v podaní pražského Studia hrdinů. Festival ukončí maďarské Petőfiho divadlo drámou Keď sa my mŕtvi preberieme a súčasný európsky divadelný hit Teror v naštudovaní Národního divadla Brno.

Hľadá sa snehuliak. Foto: Ján Štovka

Festival divadiel strednej Európy sa uskutoční od 5. do 9. septembra. Bližšie informácie nájdete na www.kosicefest.eu. Podrobný program festivalu uvádzame na s. 12.

Eva Barnišinová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Divadelný festival spojí Slovákov, Maďarov, Čechov a Poliakov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems