Cestovatelia v čase

| Editoriál | 3. 8. 2018

Takmer vždy, keď stojím pred Dómom sv. Alžbety, na nádvorí Spišského hradu či pred novoveskou Redutou, predstavujem si, ako na tom istom mieste prebiehal život pred niekoľkými storočiami. Historické miesta ma dokážu uchvátiť, najmä ak sa zachovala stará dlažba na námestí, schody obrúsené časom, kastlové okná. Zrejme aj preto obľubujem historické filmy či dokumenty, ktoré siahajú až do obdobia Vikingov. Zabúdam pri nich na realitu, cestujem do minulosti a niekedy sa z toho tiež poučím.

Nie som však cestovateľ dobrodruh. Nie je nič náročné na výjazde na blízky slovenský hrad či lebedenie pred televízorom. O to viac obdivujem odvážlivcov, ktorí naozaj prejdú tisíce kilometrov, aby sa vrátili v čase. Napríklad do Severnej Kórey, kde sa Kim Čong-un akosi pozabudol v komunizme. Alebo do Afriky, kde deti pri predstave, čo bude o 100 rokov, nakreslia čistú vodu tečúcu z kohútika. (Slovenské deti by zrejme namaľovali lietajúce autá a život na Mesiaci.) Písali sme už o niekoľkých takýchto cestovateľoch a všetci sa zo svojich výprav vrátili s novým poznaním o živote, s istou dávkou skromnosti a so slovami, že na Slovensku je nám dobre. Aj Martin Filip pri rozhovore vyzdvihol slovenské zdravotníctvo, bezpečnosť či čistotu. Vyše štyri mesiace strávil v Južnej Amerike, kde na vyšetrenie u lekára čakáte niekoľko hodín a možno sa na rad ani nedostanete. Kde sa po zotmení neodporúča vychádzať a kvôli hodinkám môže turista prísť aj o ruku. Ale témou čísla nechceme nikoho odstrašiť! Južná Amerika je podľa Martina plná prírodných kontrastov. Ráno sadnete do autobusu pri mori, na obed prechádzate púšťou a večer vystúpite v horskej dedine tri tisíc metrov nad morom. Pravdaže, záleží od toho, ktoré miesta navštívite, ale Martin by odporučil najmä Andy. Celkovo precestoval deväť krajín, 18 tisíc kilometrov, a to sám s ruksakom na pleciach. Videl farebné lagúny s plameniakmi, Machu Picchu, býval v korunách stromov s Indiánmi, nakúpil si kvalitné štrikované svetre za zopár dolárov a jedol vynikajúce jedlá ako od mamky. V rozhovore dáva tipy, ako cestovať, kde sa ubytovať a ako zjednať cenu u taxikára.

Miest nedotknutých modernizáciou a globalizáciou, v ktorých sa akoby zastavil čas, je na svete čoraz menej. Nachádzajú sa aj v Južnej Amerike a teraz je najlepší čas objavovať ich. Pretože globalizácia šprintuje ruka v ruke s vysokými cenami a o chvíľu možno dobehne aj vysokohorských Juhoameričanov v krásnych farebných krojoch.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Cestovatelia v čase

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems