FEST FASA FEST 2018

Tabačka Kulturfabrik, 19.- 20. júl 2018

| Tlačové centrum | 16. 7. 2018

Tlačová správa, Košice 5. 7. 2018

Presne o dva týždne, vo štvrtok 19. júla 2018, sa najväčšie nezávislé kultúrne centrum na Slovensku Tabačka Kulturfabrik premení na unikátny gastro-artový priestor. Počas dvoch dní predstaví jedinečný koncept v jedinečnom priestore. FEST FASA FEST prinesie prvýkrát na Slovensku prepojenie sveta remeselných pív a street foodovej kuchyne s modernou vizuálnou komunikáciou a umením.

Art Film Fest 2018, Tabačka Kulturfabrik. Foto: Ctibor Bachratý

„Ostrieľaní hráči na slovenskej kultúrnej a gastroscéne sa spojili, aby počas prázdnin priniesli aj do Košíc atmosféru veľkých letných festivalov. Našim cieľom je, aby návštevník Fest Fasa Festu spoznal súčasné trendy ´punkovej´ gastronómie a pivovarníctva v kombinácii so súčasným moderným umením,“ priblížil zámer hlavný organizátor podujatia Richard Lacko zo spoločnosti EMER Servis. „Jednotlivé svety sa navzájom inšpirujú, aby priniesli nové prístupy a jednotlivé zážitky. Umelci vstupujú do sveta kuchýň a varní, aby narušili zažité prístupy, no v tom istom momente tento voňavý svet ovplyvňuje ich tvorbu…,“ dodal.

Zážitkovú atmosféru v priestoroch Tabačky navodia videoprojekcie, svetelný dizajn, streetart umenie, kapely a DJs v priamom súboji či súzvuku so šéfkuchármi a pivovarníkmi. Podľa R. Lacka je ambíciou organizátorov, aby podujatie do budúcna prerástlo priestory Tabačky a stalo sa základom tradície mestského letného festivalu v Košiciach. Zámerom je prilákať do metropoly východu viac turistov, nielen z iných regiónov Slovenska, ale aj zo zahraničia. To všetko v spolupráci a za podpory Oblastnej organizácie cestovného ruchu – Visit Košice a Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Na čo sa môžu návštevníci tešiť?
Zákutia Tabačky organizátori pretvoria na nový nevídaný svet, kde v každej časti budú remeselné pivá rozdelené podľa štýlov, doplnené svetovou STREET FOOD kuchyňou s chuťami Ázie, Indie či Mexika alebo veľmi obľúbenými trendovými jedlami v štýle Burger, Pastrami alebo Grill BBQ Smoker.

Na čapoch budú návštevníkov čakať remeselné pivá najprogresívnejších pivovarov zo Slovenska i zahraničia. Na festivale bude možné osobne stretnúť sládka roka 2017 Maťa Lučka z JAMA CRAFT BREWERY (rodák z Košíc) so slovenskou ríbezľovou premiérou nazvanou SORRY I AM SOURY. Priamo z „pekla“ zavítajú chlapci Peťo a Dano z Hellstork Underground Brewery (Kočovný pivovar roka 2017). Donesú dlho očakávané whisky barrel-aged beers ako je Flanders Brown, odzrievaný s čerešňami v sudoch, alebo ultra rašelinovú whisky Ardbeg a Old Fashioned Imperial Porter, ktorý svoju silu naberal v sudoch po ikonickom burbone Four Roses spolu pomarančmi a Angostura Bitter. Košice bude reprezentovať Maroš Hajduk z Padre Craft Brews, ktorý rozvíril tunajšiu pivnú scénu svojimi sviežo kyslými sour alemi – Gypsy Sour a Razzbarry (varený s malinami).

Na festivale sa stretneme aj s produkciou pivovarov Wywar (nominovaný na najlepší pivovar za rok 2017) a zo zahraničnej scény, v podaní Kubbo Select, nebudú chýbať kultové pivovary Mikkeller (Dánsko), Omnipollo (Švédsko), Matuška (ČR), Brewdog (Škótsko), Basqueland Brewing (Basckicko), To Ol (Dánsko) a Stone Brewing (USA).
Slovenskou novinkou na festivale budú špecializované pivné stanice s ponukou IPA, LEŽIAK a SOUR ALE, párované so street food kreáciami inšpirovanými svetom a lokálnou kuchyňou, v podaní známych košických značiek Bistro Tabačka a Dva Dve.

Milovníci poctivého mäsa, poriadnych steakov, grilovania a low and slow údenia si určite nenechajú ujsť prítomnosť Romana Kóňu. Roman, po kariére v korporátnej sfére a úspešnom vybudovaní známej značky Regal Burger, nakoniec našiel svoju vášeň v práci s mäsom. Momentálne pripravuje koncept vlastného remeselného mäsiarstva Mäso od Romana.

Visual Art
Neoddeliteľnou súčasťou festivalu bude aj vizuálne umenie. Študenti Dizajnu osvetlenia II Fakulty umení Technickej Univerzity v Košiciach pod vedením svetelnej dizajnérky Dr. arch. Laury Murguía Sánchez, architektky pochádzajúca z Mexika, a svetelnej expertky Mgr. Lenky Balážovej po zotmení premenia Tabačku na nespoznanie. Ambiciózny študenti Nadia Al Aliová, Matej Drab, Maroš Drobňák, Marek Hospodár, Jaroslav Neupauer, Ondrej Jurčo sa dlhodobo pripravovali, aby pomocou rôznych svetelných technológii, projekcie a inštalácií priniesli hosťom festivalu nečakaný vizuálny zážitok.

Hudba
Na Fasa Feste si prídu na svoje aj milovníci kvalitnej festivalovej a klubovej hudby. Okrem iných umelcov a DJ-ov bude najväčším lákadlom štvrtkový headliner holandská skupina MY BABY. Súrodenecká dvojica Sheik (bicie) a charizmatická speváčka Cato van Dyck s novozélandským gitaristom Danielom “daFreez” Johnstonom spoločne skladajú podmanivú kombináciu psychedelického bluesu, funku a šamanských rytmov, ktoré ľudí na koncertoch

dostávajú do tranzu. V minulosti sa MY BABY dostali na maďarský Sziget, holandský Lowlands a tiež na gigantický festival Glastonbury. V momentálne prebiehajúcom festivalom turné si MY BABY odskočia do Tabačky medzi festivalmi ako EXIT Festival, Sziget alebo Bestival.

V piatok sa ako headliner predstaví Košičanom dobré známa zostava CHA BUD!, ktorá na Vianoce vydala dlho očakávaný debutový album Nice To Eat You. Ich krst a koncert si v Tabačke určite mnohí dobre pamätajú.

Základné informácie:

Termín: 19. 7. 2018, štvrtok, od 15.00 – 2.00 h
20. 7. 2018, piatok, od 12.00 – 2.00 h

Vstupné:

Jednodňový lístok 5 €
Dvojdňový lístok 8 €
Deti do 12 rokov zdarma

Vstupenky:

Predpredaj vstupeniek na festival prebieha cez spoločnosť Tootoot.
V prípade, ak budú ešte voľné vstupenky v termíne konania festivalu, kúpa bude možná aj na mieste.

Miesto konania: Tabačka Kulturfabrik, Gorkého 2, 040 01 Košice
www: www.festfasafest.sk
FB: www.facebook.com/fffkosice/
Insta: www.instagram.com/fasafest/

Organizátor podujatia: EMER Servis s.r.o., Mlynárska 19, 040 01 Košice
www.emerservis.sk
emerservis@emerservis.sk
tel.: +421 905 565 141

Spoluorganizátor: BONA FIDE o.z., www.tabacka.sk
Kubbo Select, www.kubboselect.sk

Podujatie podporili: Oblastná organizácia cestovného ruchu Visit Košice,
www.visitkosice.org
Ministerstvo dopravy a výstavby SR, www.mindop.sk


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: FEST FASA FEST 2018

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems