Žiaci základnej školy napísali rozprávkovú knihu o bylinkách

| Literatúra | 29. 6. 2018

Nie je zvykom, aby si školy napísali a vydali vlastnú knihu. Základnej škole Ľudovíta Fullu v Košiciach sa to podarilo druhýkrát. V utorok 20. júna pokrstili zbierku rozprávok a poviedok s názvom Čaroles. Autormi textov aj ilustrácií sú žiaci druhého stupňa a tri tretiačky. Obálku navrhla výtvarníčka Mária Ondášová. Nepredajná zbierka próz bude od konca júla dostupná v knižniciach a vo vybraných kultúrnych inštitúciách.

Kniha žiakov Základnej školy Ľudovíta Fullu je súčasťou rozsiahlejšieho projektu s názvom Zábavná komunitná fytoterapia. Jeho cieľom bolo šírenie povedomia o ekologickom správaní sa a zážitkové vzdelávanie detí i dospelých zamerané na pestovanie a spracovanie úžitkových i okrasných rastlín. Spoločnou témou príbehov sú preto liečivé bylinky. Zatiaľ čo najmladšie ročníky siahli po rozprávkach s personifikovanými rastlinkami v hlavnej úlohe, staršie slečny sa odvážili napísať veľmi osobné výpovede, texty reflexívneho charakteru o nachádzaní i strácaní lásky. Obsahom zbierky Čaroles sú tak pôvabné rozprávky, detektívka, dobrodružné príbehy s detskými protagonistami, ale i spomínané úvahové prózy. Vo všetkých majú bylinky zázračnú, priam magickú silu, sú zdrojom rozuzlenia záhady či zblíženia ľudí a napravenia medziľudských vzťahov. „Veľmi ma teší žánrová rôznorodosť, no ešte viac ich hĺbka. Všetky texty, aj tie rozprávkové, úprimne vypovedajú o hodnotách, ktoré sú pre deti prirodzené. Niektoré prózy priamo v dialógoch alebo v závere upozornia na potrebu nezištného kamarátstva, dôvery, zmierenia sa či dodržania sľubu. Iné sú veľmi osobné a v medziriadkovom priestore zacítime sklamanie, a to nielen z prvých lások,“ priblížila Čaroles zostavovateľka zbierky, učiteľka slovenského jazyka a literatúry Alena Štrompová.

Krstilo sa lipovými kvetmi
Názov knihy inšpirovala titulná rozprávka Juraj a mestečko Čaroles, ktorá korešponduje s ideovým zameraním literárneho diela. „Čaroles je miesto, z ktorého pochádzajú všetky rastlinky na svete, žijú tam svoj zázračný život a keď doslúžia, vrátia sa tam opäť,“ vysvetlila autorka, piatačka Bianka Derevjaníková. Súčasťou zbierky je aj 12 receptov na pokrmy či nápoje z bylín. Knihu do literárneho života uviedla zástupkyňa Knižnice pre mládež mesta Košice Kamila Prextová a bývalý žiak, spoluautor prvej zbierky próz s názvom Príbehy z uličky (vydaná v roku 2013) Daniel Mantič. Knihu krstili lipovými kvetmi, ktoré majú slovesné dielo ochraňovať, priniesť mu úspech a veľa spokojných čitateľov.

Redakcia


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Žiaci základnej školy napísali rozprávkovú knihu o bylinkách

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems