Zážitky za komfortnou zónou

| Deti, Stĺpček | 15. 6. 2018

Na jar som písala stĺpček, ako sme sa s L. samy trepali hodinu MHD-čkou na celý deň do ZOO, a tým prekonali rôzne obavy. Pointa, že zážitky začínajú za našou komfortnou zónou, zarezonovala v mnohých matkách-čitateľkách, ktoré mi text komentovali na webe. Potešilo ma, že „v tom“ nie som sama a verejne som si ako ďalšiu výzvu dala cestovanie vlakom. Pôvodne som sa na začiatok chcela s dcérou vybrať len na preslávenú zmrzlinu do Kostolian nad Hornádom, no plán som trošilinku zmenila. Vydali sme sa rovno do Bratislavy! Pobalila som nám lodný kufor, koč, nosič, ruksak a medzištátny rýchlik nás hostil takmer 5 hodín v stiesnenom „akožedetskom“ kupé.

Neeechcem však hejtovať slovenské služby, nedajbože odhovárať na výlety odhodlané mamy. Cestu sme zvládli a podstatné je, že sme dorazili do hlavného mesta a dobrodružstvá sa mohli začať. Stretli sme sa tri superkamky, spriaznené duše z čias základoškolských a našli tak prienik na trati Košice, Bratislava a Londýn. Zraziť sa v jednom časopriestore a navyše s jedným „toddlerom“ bola skutočná výzva. Potom to už išlo samo.

Ozajstná pyžamová párty v štýlovej posteli, kde my veľké sme ďobali prosečko a ona malá soletky. Oslava MDD bez veľkých darov a špeciálnych baby friendly programov, lebo radosť urobí aj reklamný balón na paličke, kornútok od zmrzliny a bosé nohy na mäkkej tráve pri Dunaji. Nekonečné rozhovory od instantnej kaše, cez grilovačku na luxusnej terase až po neskoré ponocovanie. Hoci každá matka vie, že ranná šichta pokračuje bez pardónu. Lebo terapia je už len povedať si veci nahlas a byť vypočutá. Lebo slovo režim je na výlete úplne zbytočné a do kufra ho vôbec netreba nasilu baliť. Lebo keď už mama nevládze, nájde ihriská a nechá dieťa hrať sa aj v čase spánku, kým samo neodkvecne. Lebo je radosť pozorovať, ako sa dlhoročné sesterstvo prenáša aj na malú ženu. A tá sa zrazu z náročného dieťaťa stáva tvorom prispôsobivým a ladí sa na spoločný rytmus, presne tak, ako sa o tom píše v múdrych knihách. Práve v momentoch, keď vlastne nič nie je podľa nej. Opäť som dostala lekciu. Vody materské sú pre mňa stále jeden veľký neprebádaný svetadiel. Ešte, že ma baví cestovať! Tak i onak.

Lucia Radzová
Foto: Lucia Sceranková


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zážitky za komfortnou zónou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems