Zavrime oči!

| Editoriál | 15. 6. 2018

Pri moderovaní podujatia Dni humoru na Spiši som zažila milú vec. Na pódiu za denného svetla vystupovali žongléri s ohňovou šou a priali si tmu. S iróniou vyzvali divákov, aby zhasli oblohu, pretože len tak sa umocní zážitok z ich predstavenia. Vec vskutku nemožná, nebu nerozkážeš! A v tom ani nie šesťročný chlapček pri pódiu povedal rovnako starej kamarátke: „Zavrime oči!“

Kým my dospeláci často zatvárame oči pred vecami, ktoré sa dejú naokolo, deti ich zatvárajú, aby videli ešte viac. Oživujú fantáziu a hľadajú cesty, ako sa to dá. Mohli by sme sa od nich učiť. Zabudnime na frázy typu: „Nemá to zmysel! To sa nedá! Zbytočne sa trápiš, svet nezmeníš!“ a konajme.

Aj ja sa často potýkam s demotivujúcim tvrdením, že nezmením svet. No našla som naň adekvátnu odpoveď. Stačí, že pozitívne ovplyvním hoci len jedinú vec. Zachránim jeden strom, jedného psíka, pomôžem jedinému človeku. To v mojich silách je – je to v silách takmer každého z nás. A keby každý jeden z nás pomohol čo len jedinému človeku, ako by potom vyzeral celý svet?

Nehovorím, že to ide ľahko! Nezatvárať oči znamená vidieť aj to, čo by sme radšej nevideli. Aj preto je ľahšie lebediť si za dverami bytu a užívať si vlastné pohodlie, ako vyjsť do ulíc či do komunity a bojovať za komfort ostatných. Ale svet sa nekončí za dverami bytu. Tvoria ho susedia, ulice, mestá, príroda a krajiny naokolo. Je to náš svet a my ho môžeme zmeniť. Stačí nezatvárať oči pred vecami, ktoré sa dejú naokolo. Alebo ich zavrime len vtedy, keď chceme zhasnúť oblohu.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zavrime oči!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems