Vo filme Emilyna ruža hrajú hendikepovaní herci

| Film | 15. 6. 2018

Sociálne divadlo Hopi hope natočilo prvý hraný film Emilyna ruža. Dej sa odohráva v alternatívnej realite Rakúsko-Uhorska a pripomína aktuálne dianie na Slovensku. Je to čierna komédia s politickým kontextom a premiéru bude mať 27. júna o 18:00 v Kine Úsmev.

Divadlo Hopi hope sa od roku 2012 venuje hendikepovanej mládeži a dospelým. Snaží sa dokázať, že mnohé sociálne skupiny sú schopné nielen brať, ale aj dávať. Zatiaľ to robili prostredníctvom divadelných hier, no najnovšie natočili prvý hraný film. Ide o adaptáciu ich staršej divadelnej hry s rovnakým názvom Emilyna ruža. „Dej sa odohráva v alternatívnej realite Rakúsko-Uhorska a je to pripomienka na to, čo prežívame na Slovensku v súčasnej dobe. Čiže divák by sa pri tejto komédii mal nielen zabaviť, ale aj zamyslieť. Príbeh je o láske, zrade a chamtivosti a primárne je prízemný. Až vo finále, keď v ňom divák spozná kauzy dneška, sa môže sám seba opýtať, že aha, tak hendikepovaní nám musia nastaviť zrkadlo, aby sme si uvedomili, čo sa v spoločnosti deje?“ vysvetľuje zámer filmu jeho scenárista a vedúci divadla Peter Kalmár.

Prostredie viktoriánskej doby
Podľa Petra je veľmi málo filmov s hendikepovanými hercami, väčšinou sa o nich točia dokumenty. A v tých hraných účinkujú nehendikepovaní. „V oscarovom filme O myšiach a ľuďoch hlavnú úlohu Lennieho stvárňuje John Malkovich a brata Raymonda v Rain Menovi Dustin Hoffman. Ja si myslím, že lepšie to vyjadrí ten, kto to naozaj zažíva,“ vysvetľuje Peter a na otázku, či to nie je preto, že s hendikepovanými hercami sa môže ťažšie pracovať, odpovedá: „Áno, to je pravda, že práca s nimi nie je jednoduchá, pretože niektoré veci nemôžu zvládať práve kvôli fyzickým či psychickým obmedzeniam, ale na druhej strane dokážu úžasne zahrať emóciu. Napríklad, naši chlapci sa vedia rozplakať do troch sekúnd.“ Aj samotní herci divadla Hopi hope sa priznali, že točenie bolo ťažké, pretože museli byť ticho a veľmi disciplinovaní. Zvuk postprodukčne dabovali v štúdiu, aby im vo filme bolo rozumieť. Zábery sa natáčali v exteriéri, ale aj v Archíve mesta Košice, v ktorom vytvorili prostredie steampunku viktoriánskej doby, v Slovenskom technickom múzeu hľadali ilúziu železiarní a natáčalo sa aj v starej Tabačke a Zrkadlovej sieni VÚC. Film síce zobrazuje alternatívnu realitu, ale odohráva sa v Košiciach a používa košický dialekt.

Snímka sa točila od februára do júna 2018, trvá 50 minút a takmer všetci herci sú hendikepovaní. Pod réžiu, kameru a strih sa podpísal Košičan Ján Gálik, scenár a prácu s hercami mal na starosti Peter Kalmár, film vyjde pod hlavičkou Domova sociálnych služieb ArtEst v spolupráci s občianskym združením Usmej sa na mňa. Premiéra sa uskutoční 27. júna o 18:00 v Kine Úsmev a bude spojená s diskusiou s autormi a hercami.

Čo znamená steampunk?
„Steampunk je pre mňa alternatívnym zrkadlom našej spoločnosti, dovoľuje mi premýšľať, aké by to bolo, keby sme ostali zaseknutí v 19. storočí, všade by sme jazdili na parných mašinkách, v rukách držali mobilné telegrafy, ťukali si morzeovku, páni by sa správali ako ozajstní džentlmeni, utešene by nám tu bujnela stará dobrá a poctivá rakúsko-uhorská byrokracia.“ Peter Kalmár

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Z natáčania filmu Emilyna ruža. Foto: OZ Usmej sa na mňa


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vo filme Emilyna ruža hrajú hendikepovaní herci

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems