Už viete, čo budete robiť počas najkratšej noci roka?

| Pozvánky | 1. 6. 2018

Tradíciu svätojánskych ohňov si pripomenie podujatie Jánske ohne nad Šíravou. Počas dvoch dní (23. a 24. júna) ponúkne návštevníkom ukážky remeselníkov, slovanské zvyky vítania slnovratu, koncerty, tvorivé dielne, divadlo, zapálenie svätojánskej vatry i ohňostroj.

Najkratšia a najmagickejšia – takéto prívlastky so sebou nesie svätojánska noc. Jej mystickosť spočíva v rituáloch našich pradedov. Tradícia pálenia svätojánskych vatier bola založená ešte v indoeurópskej mytológii starých Slovanov. Letný slnovrat v nej symbolizuje víťazstvo svetla nad tmou. Tento rituál si pripomenú návštevníci Vinianskeho jazera. V piatok od 17:00 sa môžu zapojiť do tvorivých dielní, vidieť ukážky remeselníkov či inscenované slovanské zvyky vítania slnovratu, vypočujú si tiež kapely Strigoň a Gjoll. Sobotňajší program sa začne o 14:00, o hodinu neskôr nasleduje spoločný výstup návštevníkov i šermiarov na Viniansky hrad. Tam ich budú čakať remeselníci s ukážkami svojej tvorby a deti zabaví rozprávka Pyšná princezná z Vinného v podaní prešovského Divadla Portál. Z ďalších aktivít spomenieme uličku remesiel, lesnú pedagogiku, vysunutú expozíciu Gitarového múzea zo Sobraniec či ochutnávku vín z Vinného.

Veronika Rabada
Ako si bude slnko postupne „sadať“ na horizont, tak sa bude približovať vyvrcholenie programu. O 20:30 vystúpi Veronika Rabada a o 22:00 je naplánované zapálenie svätojánskej vatry, ktoré predznamená tanečná ohňová skupina Tarwen. Celé podujatie ukončí ohňostroj.

Viac informácií a kompletný program TOP podujatia programu Terra Incognita Jánske ohne nad Šíravou nájdete na www.terraincognita.sk.

Viktor Wurm
Foto: Dominik Babušík


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Už viete, čo budete robiť počas najkratšej noci roka?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems