Umenie + verejný priestor = 4 dni multižánrového festivalu

| K13 a VÝMENNÍKY, Kultúra | 15. 6. 2018

USE THE C!TY festival dokázal už po desiatykrát, že umenie patrí do verejného priestoru. Počas štyroch dní sa vystriedalo v centre mesta vyše 100 začínajúcich a lokálnych umelcov a spoločne vytvorili pestrý program pre celú verejnosť.

Linda van Dalen nakreslila na okná elektirčku nadrozmernú omaľovánku. Foto: Dávid Hanko

Hlavné motto tohtoročného festivalu „Si tým, kde žiješ“ malo poukázať na vzájomné, pozitívne pôsobenie mesta, kultúry a človeka samotného. A podarilo sa! Obyvatelia sa aktívne zapojili do kultúrneho života a verejnosť si vďaka tomu užila obrovské háčkované dielo, na ktorom pracovala lektorka Silvia Lukačínová spolu so 40 dobrovoľníkmi, divadelné predstavenia v podaní Divadla P.A. a Divadla nad vecou, Košického otvoreného divadla a Konzervatória Jozefa Adamoviča na Exnárovej 8 v Košiciach. Dobrovoľní maliari a študenti SSOŠ Postupimská 37 Košice a Školy úžitkového výtvarníctva Jakobyho 15 sa zapojili do verejného maľovania Montmartre, Linda van Dalen pripravila na oknách električky omaľovánku nielen pre deti, ale aj dospelých a dvadsaťšesť kapiel hralo na Hlavnej ulici v rámci podujatia Hudba v meste. Ďalších šesť hudobných skupín spríjemňovalo jazdu v električke číslo 6. Módna značka VYVA vytvorila novú cirkusovú kolekciu a cirkusoví nadšenci spoločne so Žongléros Ansámbl z Plzne pripravili záverečnú šou festivalu. Deti si užívali špeciálny program, do ktorého sa zapojili OZ NiJoRo, Klub Štvorlístok, Divadlo Cililing a OZ Dračia stopa.

Hačkovaný „hrdinský plášť“ visel z Paláca kníh Panta Rhei. Foto: Dávid Hanko

Festival USE THE C!TY sa konal aj vďaka Fondu na podporu umenia a veríme, že verejnosť sa do jeho príprav a programu zapojí aj na budúci rok.

Gabriela Mišurová


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Umenie + verejný priestor = 4 dni multižánrového festivalu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems