Učiteľ roka

| Editoriál | 1. 6. 2018

Myslím si, že keby si deti mohli priať niečo ozaj špeciálne, bol by to dobrý učiteľ. Taký, čo naučí, ako to chodí v živote, nielen čo sa píše v knihách. Ku každému bude pristupovať férovo a individuálne, pochváli všetkých žiakov, nielen tých najlepších. Možno príde s vlastným spôsobom učenia, bude ľudský, priateľský, ale stále to bude „veliteľ“ s rešpektom. Jeho žiaci budú prosperovať a v hodnoteniach budú vytŕčať.

Niekedy na ulici stretnem bývalého pedagóga a nestačím sa diviť jeho historkám. Vraj žiaci už nie sú takí, ako sme bývali my. Chýba im pokora a úcta. No pamätám si, že nám vyčítali rovnaké neplechy. Naozaj sa deti pohoršili a rodičia v nich potláčajú rešpekt voči autoritám? Predpokladám, že na vec by sa dalo pozerať minimálne z dvoch uhlov. Na vine sú učitelia, ktorí sa málo snažia. Alebo deti, ktoré ich demotivujú snažiť sa. Alebo rodičia, ktorí z nevinných a nepopísaných stvorení urobili stroje na šikanovanie pedagógov? Berte tieto polemiky s rezervou, nemám poňatia, ako to vlastne je a nechcem generalizovať. Myslím si, že všetko závisí od jednotlivcov. Existujú príkladné deti i vynikajúci učitelia. Ale určite by sa v lavici našiel aj nejeden neprajník a za katedrou nasrdený dospelák.

Nech je to akokoľvek, posledný rok sa dozvedám o ozaj výnimočných učiteľoch. Nemajú iba vzorových žiakov, ani ideálne podmienky. Nie sú stále nad vecou, ale snažia sa byť. Prvou bola vyštudovaná právnička Anežka Karľa. V rámci programu Teach for Slovakia učila jeden rok rómske deti v ZŠ v Plaveckom Štvrtku a druhý rok v Šarišských Bohdanovciach. Zažila tak priamu skúsenosť s chudobnou komunitou a neľahko si k nej hľadala cestu. Anežku som stretla v Rankovciach a nestačila sa čudovať, ako jej to s deťmi ide. Cez rôzne hry si dokázala získať ich pozornosť, neprestajne ich odmeňovala pochvalou a nikdy im nevravela, že nemajú správny názor. Po niekoľkých minútach im mohla adresovať aj náročnejšie informácie a deti ich s rešpektom nasávali. Zato ja som o ich pozornosť tvrdo bojovala! Učiteľom v programe Teach for Slovakia sa na dva roky stal aj novinár Juraj Čokyna. Rozhovor, ktorý s ním pre Denník N urobil Juraj Koník, dostal tento rok prestížnu novinársku cenu. Článok opisuje neľahkú situáciu pedagóga, ešte ťažšie podmienky detí a snahu niečo zmeniť. Aby ste mali kompletnú predstavu, odporúčam prečítať si celý rozhovor s titulkom: Takto učí dobrý učiteľ. Novinár odišiel z Bratislavy na východ a odpísané deti vyťahuje do normálneho života. Dosť však bolo proma pre iné noviny, venujme sa nášmu aktuálnemu číslu. Aj my v ňom máme rozhovor s výnimočným učiteľom. Je to Košičan Ján Gáll a tento rok zvíťazil v ankete Zlatý Amos. Stal sa tak najobľúbenejším učiteľom a my sme boli zvedaví prečo. Redaktorka Eva navštívila jeho žiakov na ZŠ Drábova 3 a odchádzala s diktafónom plným historiek, pochvál a srandy.

Myslím si, že keby si deti mohli priať niečo ozaj špeciálne, bol by to dobrý učiteľ…

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Učiteľ roka

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems