Svoje sekcie na Art Film Feste budú mať Lasica aj Fenič

| Film, K13 a VÝMENNÍKY | 1. 6. 2018

Art Film Fest prinesie do Košíc od 15. do 23. júna viac ako 150 filmov z celého sveta, z rôznych žánrov i rokov. Budú medzi nimi čerstvé novinky zo zahraničných filmových festivalov, ako aj snímky, ktoré písali dejiny našej alebo svetovej kinematografie. Medzi dvadsiatkou programových sekcií sú aj dve pomenované po svojom zostavovateľovi, resp. jeho funkcii.

Keďže sa festival koná v Košiciach, organizátori chcú prezentovať filmové osobnosti pochádzajúce z tohto regiónu. Vlani svoju sekciu zostavil vynikajúci dokumentarista Peter Kerekes, tento rok sa vo svojom výbere pre Art Film Fest predstaví rodák z Nižnej Šebastovej Fero Fenič. Ponúkne nielen kľúčové filmy vlastnej tvorby, ale aj diela prepojené motívom osudovosti, o ktorých je presvedčený, že by nemali uniknúť pozornosti festivalového publika. Sú medzi nimi jeho krátke filmy Človečina a Diadém, celovečerný debut Džusový román, ako aj Odsud – potiaľ, dvojjazyčná prvá časť jeho televízneho cyklu Oko. Feničovo štúdio FEBIO (Feničov BIOgraf) ho nakrúcalo pre Českú televíziu. Okrem vlastnej tvorby vybral do svojej sekcie aj tri ďalšie pozoruhodné snímky – dokument Magický hlas rebelky o Marte Kubišovej, ktorý natočila jeho spolužiačka Olga Sommerová, maďarskú drámu Krajina búrok a provokatívny kontroverzný film legendárneho režiséra Bruna Dumonta Twentynine Palms.

Staré filmy s novými kvalitami
Už tradične zostavil svoju sekciu aj prezident festivalu Milan Lasica a tento rok ponúka päť skvelých filmových muzikálov, o ktorých povedal: „Sú to filmy nakrútené pred mnohými rokmi a ich kvalita dokazuje, že názor o rýchlom starnutí filmu nie je celkom odôvodnený. Naopak, staré filmy, slávne v čase svojho vzniku, ako keby časom získali nové kvality, dokonca niektoré dávnejšie filmy, voľakedy nie celkom úspešné, zdajú sa nám po rokoch celkom zaujímavé, pretože ak nič iné, podávajú svedectvo o dobe svojho vzniku.“
Z roku 1953 pochádza komédia Páni majú radšej blondínky. Odštartovala hviezdnu kariéru Marilyn Monroe aj vďaka známemu hitu, v ktorom sa spieva, že diamanty sú najlepším priateľom každej ženy. Ďalšie tri filmové muzikály Mary Poppins (1964), Oliver! (1968) a All That Jazz (1979) získali zaslúžene veľa ocenení vrátane Oscarov a patria už do zlatého fondu svetovej kinematografie. Mladším generáciám je zasa určite známa Pomáda (1978) s Oliviou Newton-John a Johnom Travoltom v hlavných úlohách – jeden z mála svetových filmov tej doby, ktoré sa dostali do našich kín. Letný hit Summer Nights v 90-tych rokoch preslávila aj dancefloorová verzia v tom čase megaúspešnej východoslovenskej dvojice MC Erik & Barbara.

(C) Evolution Films

Viac informácií o festivale a programe nájdete na www.artfilmfest.sk.

Juraj Čurný


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Svoje sekcie na Art Film Feste budú mať Lasica aj Fenič

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems