Prepojila ľudskú komunikáciu s botanikou a vymyslela dvadsať rastlín

| Predstavujeme | 29. 6. 2018

Veronika Trnková ako jediná Slovenka vystavovala na konci minulého roka svoj plagát na medzinárodnej súťaži v Bolívii. Neskôr navrhla netradičný herbár. Pozostával z dvadsiatich vymyslených rastlín. Pomenovala ich frázami, ktoré sa často vyskytujú v našich rozhovoroch. Chcela upozorniť na skutočnosť, že slová, podobne ako rastliny, môžu liečiť aj ublížiť.

V apríli minulého roku sa uskutočnil piaty ročník medzinárodnej súťaže Biennial Of Poster Bolivia Bicebé 2017. Zo 6444 prihlásených prác zo 71 štátov vybrala porota 306 plagátov a 34 animácií. Tie boli v priebehu novembra a decembra vystavené v Múzeu moderného umenia v La Paz v Bolívii. Veronika reprezentovala našu krajinu ako jediná Slovenka. „Navrhla som plagát na tému Electronic waste – elektronický odpad. Inšpirovala som sa starými pixelovými počítačovými hrami. Takmer celý plagát je tvorený bielo-žltými ilustráciami elektronických spotrebičov a do jeho spodnej časti som umiestnila odkaz Don’t invade my space (v preklade Nezaplňuj môj priestor). Nad neho som umiestnila modrú zemeguľu. Chcela som upozorniť na prehnané množstvo elektroniky, ktorú vyhadzujeme a nahradzujeme novšími modelmi. S plagátom som uspela aj na Poster Quadriennial Bardejov 2017.“ Ide o medzinárodnú súťaž prebiehajúcu každé štyri roky a jej cieľom je vybudovať platformu grafického dizajnu na východnom Slovensku. Porota z vyše 5000 plagátov nielen od nás, ale aj z Iránu, Argentíny, Číny, Ruska, Mexika, USA, Turecka, Brazílie, Japonska, Švajčiarska či Nemecka vybrala 250. Tie boli súčasťou výstavy v bardejovskom centre Bašta.

Veronika Trnková.

Komunikačno-pocitový herbár
Novopečená bakalárka navrhla nezvyčajný herbár so špecifickými rastlinami. „Má formu knihy, ktorú môžete listovať z dvoch strán. Z jednej je Herbár jedovatých poznámok a z druhej Herbár liečivých slov. Často používame slovné spojenie jedovaté poznámky. A niektoré rastliny majú rovnaký prívlastok. Podobne je to aj pri liečivých slovách a bylinkách. Uvedomila som si, že vzájomná komunikácia medzi ľuďmi nám buď pomôže, alebo nás ,otrávi‘. To nás ovplyvňuje a mení naše nálady a pocity. Preto som vytvorila desať pozitívnych a desať negatívnych rastlín a pomenovala ich frázami z bežných konverzácií, napríklad: Si len kosť a koža, A môžeš si to dovoliť?, Wow, si nádherná, Som tu vždy pre teba, Úprimne ti ďakujem… Pomocou kresieb a farieb som ich ,počlovečila‘. Vznikli ilustrácie vyjadrujúce pocity, ktoré získava prijímateľ daných slov. Herbár obsahuje moje ilustrácie a autorské texty. Každá rastlinka má svoj vlastný ľudový názov, opis, informáciu o výskyte a ilustráciu. Úplne prvou bol kvet s názvom Nepribrala si náhodou? Je tučnučký, lupene majú tvar klobásky, korene predstavujú papkajúce zvieratká. Rastlina je ukončená ostňami, ktoré po slovách ,Nepribrala si náhodou?‘ zanechávajú pichľavú bolesť. V opise kvetu som uviedla, že sa vyznačuje celoročným rastom a kvitnutím najmä po vianočných sviatkoch a že kvety sú bohaté na nasýtené mastné kyseliny. Jej ľudové názvy sú tučka, tučibomba či obezita. Podobnou hrou so slovíčkami som sa snažila o opis každého kvetu. Bonusom knihy je, že čitateľ si môže zapísať vlastné poznámky a vytvoriť kresbu.“ Herbár vytvorila Veronika ako svoju bakalársku prácu.

Kvet „Nepribrala si náhodou?“.

Slamené sandále
V rámci štúdia na Fakulte umení TUKE absolvovala Veronika v minulom roku študentský pobyt v Poľsku. Zapojila sa do súťaže o návrh hracích kariet pre istú krakovskú firmu. Skončila druhá a jej karty boli prezentované na výstave Bridge – smarter every game v Krakove. „V podstate išlo o bežné karty na bridž, pracovala som s dvomi farbami – zlatou boli vytlačené červené a striebornou čierne karty. Taktiež som navrhla vlastné ilustrácie postáv a do ich oblečenia zakomponovala jednotlivé znaky – srdce, piku, tref a káro.“ Počas pobytu v Poľsku navrhla talentovaná umelkyňa aj kolekciu slamených dámskych sandálov s názvom Slamdálky. „Pri vytváraní spodnej časti košíka som si uvedomila, že je podobná ako podrážka na topánkach. Tak som sa rozhodla vyrobiť slamenú obuv. Vytvorila som tri typy viazania s dvomi rôznymi podošvami. Dve podošvy sú pevné, neprispôsobivé, zatiaľ čo posledná sa od nich líši. Skladá sa z troch častí – dve pevné sú pod prstami a pätou, medzi nimi je akési písmeno S – ,hadík‘, ktorý dané časti spája a umožňuje obuvi, aby sa prispôsobila klenbe nohy.“ Slamdálky boli prezentované na výstave Gdynia Design Days – Sploty na fali v Gdyni a na výstave v poľskom Tešíne.

Plagát, ktorý bol vystavený v Bolívii.

Veronika Trnková (1994) študuje vizuálnu komunikáciu na Katedre dizajnu FU TUKE.

Eva Barnišinová
Foto: súkromný archív


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Prepojila ľudskú komunikáciu s botanikou a vymyslela dvadsať rastlín

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems