Ponad hlavy nám lietali exotické motýle

11. ročník výstavy Motýle exotických trópov ● Botanická záhrada UPJŠ ● Do 30. júna

| Zaujímavosti | 1. 6. 2018

Najväčší motýľ sveta
Motýlia šou je jednou z najnavštevovanejších expozícií Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach. Návštevníci môžu vidieť, ako sa z kukly liahne motýľ, prejsť sa po skleníku, kde lieta množstvo rôzne sfarbených dospelých jedincov a v teráriu spoznajú najväčšieho motýľa na svete. Okáň atlas (Attacus atlas) pochádza z Juhovýchodnej Ázie a Malajzie a jeho rozpätie krídel má 25 až 30 cm. Tento fešák oplýva hneď niekoľkými zaujímavosťami – na konci predných krídel má kresbu pripomínajúcu hlavu hada, ktorá slúži ako výstraha pred predátormi. Dospelý jedinec žije len tri dni a počas nich neprijíma potravu, žije len zo zásob nahromadených z larválneho štádia. Keďže je to nočný motýľ a cez deň nelieta, návštevníci si ho môžu pozrieť v teráriu vo vnútornom skleníku Botanickej záhrady.

Okáň atlas (Attacus atlas).

3000 motýľov
Zato v tom vonkajšom šantí množstvo motýľov exotických trópov z Ameriky, Austrálie, Afriky či Ázie. Majú rôzne sfarbenia a veľkosti, ale všetky sa živia nektárom z prítomných rastlín, alebo zo štiav ovocia, ktoré im prichystali pracovníci záhrady. Nakúpené kukly motýľov prichádzajú do Košíc postupne, aby sa jedince liahli až do konca výstavy, teda do 30. júna. Dokopy by to malo byť až 3000 jedincov z vyše 100 druhov motýľov. Odborná pracovníčka záhrady Andrea Fridmanová radí, že najlepšie je výstavu navštíviť, keď je vonku pekne slnečno. Dážď, zamračené počasie či nízky tlak totiž ovplyvňujú aj motýle a v takých podmienkach viac oddychujú a menej lietajú. Keďže hovoríme o druhoch žijúcich v trópoch, v skleníku je pre nich vytvorená teplá klíma. Nášho zvedavého fotografa to pravdaže neodradilo, no my sme exkurziu striedali s pobytom na čerstvom vzduchu – veď botanická záhrada ponúka výhľady na rôzne sfarbené lekná, kaktusy či iné rastliny, ale aj malé hospodárske zvieratá. A bola by škoda si ich neobzrieť.

Babôčka smradľavá (Danaus plexippus).

Výstava je otvorená do 30. júna, každý deň od 9:00 do 17:00. Jej súčasťou sú aj preparované motýle Michala Zachara z Prievidze. Tento amatérsky etnomológ za nimi cestoval po rôznych kontinentoch a podarilo sa mu uloviť kúsky, ktoré bežní turisti stretnú len s veľkým šťastím.

Gabriela K. Kuchárová
Foto: Martin Krestián


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ponad hlavy nám lietali exotické motýle

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems