Pomocou magnetiek chce „legendarizovať“ (ne)obyčajné miesta v Košiciach

| Umenie | 29. 6. 2018

Umelec Erik Sikora vytvoril šesť magnetiek s nezvyčajnými motívmi súčasných Košíc. „Rozpixelovaných“ slovanských vierozvestcov v katedrále či plávajúce kamene na Jazere umiestnil na chladničky vo VUNU Gallery. Spoločne s ďalšími, takmer dvesto magnetkami, ktoré dostal od priateľov, tvoria časť výstavy Inter magnet.

Erik Sikora na vernisáži výstavy Inter magnet. Foto: YouthCamp

Pred niekoľkými týždňami oslovil Erik Sikora šesť priateľov. „Chcel som vystaviť magnetky, ktoré majú na chladničkách. Dlho sa rozhodovali, či mi ich vôbec dajú. Predsa len, teraz im doma ostala oholená chladnička. Bez ich minulosti, spomienok. Tie som akoby priniesol do galérie a zverejnil pred ostatnými,“ vysvetľuje umelec spôsob, ako získal takmer dvesto magnetiek rôznych turistických destinácií, umeleckých diel či potravín. „Fascinuje ma, že každá chladnička je unikátnou zbierkou spomienok. Na svete nenájdete dve rovnaké. Magnetky považujem za akési živé formy. Majú celosvetovú sieť, sú parazitmi na chladničke, ktorá je novodobým symbolom domácnosti,“ prezradil Sikora na vernisáži výstavy, ktorá sa konala 13. júna vo VUNU Gallery.

Takmer 200 magnetiek sa nachádza na šiestich chladničkách. Foto: autorka

Plávajúce kamene aj logo na tele
Medzi magnetky známych „ukryl“ Erik Sikora šesť vlastných. Zobrazil na nich nezvyčajné súčasné motívy a miesta v Košiciach. „Prostredníctvom výstavy ich chcem ,legendarizovať‘. V Dóme sv. Alžbety je trojmetrový obraz sv. Cyrila a Metoda. Pri bližšom pohľade zistíte, že ide o digitálnu tlač ozdobenú taveným sklom. Vierozvestcovia sú akoby rozmazaní, ,rozpixelovaní‘. Tento jav vznikne, keď stiahnete nejaký obrázok z internetu, ale ten je pre potreby rýchleho sťahovania zmenšený – komprimovaný. Keď ho zväčšíte na niekoľko metrov, počítač si musí chýbajúce informácie ,domyslieť‘. I keby ste ho potom vytlačili na neviem akej kvalitnej tlačiarni, bude to tam vidieť. Fascinuje ma, že práve takéto dielo sa ocitlo v katedrále. Vystihuje nový spôsob, ako urobiť náboženský obraz súčasnosti. Druhá magnetka je inšpirovaná dargovskými potravinami. V minulosti tam bol nápis ,S rohlikom je deň krajší‘. Bol nádherne košický, pretože v slove ,rohlik‘ bolo krátke i. Ďalšie magnetky zachytávajú solárne panely a kone z rekreačnej oblasti Bankov a plávajúce kamene na štrkovisku Krásna. Je skládkou i rybárskou lokalitou. Prúdenie vody zaobľuje stavebný odpad z ytongov (tvárnic) a vytvára z nich krásne objekty. Vyzerajú ako kamenné okruhliaky a romanticky plávajú na hladine.“ Na magnetkách zobrazil Sikora aj nedávnu kauzu, keď auto zničilo trávnik na vynovenej električkovej trati. „Páči sa mi vidina reality – je tam tráva z plastu, ktorá vyzerá ako skutočná. Dokonca si to mnohí aj myslia,“ vysvetľuje umelec a prezrádza motív poslednej magnetky: „Uvedomil som si, že nové košické logo – dve zátvorky a dve bodky sa dajú ukázať na vlastnom tele. Ak nad svoje prsia cez hruď dáte zhora jednu ruku a pod prsia druhú, vytvoríte nimi zátvorky. A bradavky budú bodky.“

„Rozpixelovaní“ slovanskí vierozvestcovia. Foto: www.eriksikora.sk

Výstava Inter magnet potrvá vo VUNU Gallery na Hlavnej 20 do konca júla.

Eva Barnišinová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pomocou magnetiek chce „legendarizovať“ (ne)obyčajné miesta v Košiciach

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems