Neprofesionálni výtvarníci vystavujú v Kulturparku

| Umenie | 1. 6. 2018

Nadšenci výtvarného umenia môžu do 10. júna obdivovať viac ako stovku žánrovo, vekovo a tematicky rôznorodých diel. Pochádzajú až zo sedemdesiatich ateliérov neprofesionálnych umelcov z Košického kraja.

Do tohtoročnej výstavy Košická paleta sa zapojilo 96 neprofesionálnych umelcov z Košíc a okolia, Michaloviec, Sobraniec, Rožňavy, Spišskej Novej Vsi aj Trebišova. Z 263 prihlásených prác vybrala porota 102 diel od 70 autorov. „Hodnotili sme silu výpovede, autenticitu a originálnosť,“ povedala predsedkyňa poroty Eva Tkáčiková na slávnostnom otvorení výstavy 23. mája v Kulturparku.

Štefan Pástor, Košice – Kompozícia, olej.

Požiar UPJŠ i cyklistické preteky
Okrem prezentácie neprofesionálnych umelcov má výstava aj vzdelávať. „Autori sa môžu porozprávať o svojej tvorbe s odbornou porotou. Košická paleta nie je žánrovo ani tematicky vymedzená. Je súčasťou postupovej súťaže. Všetky vystavené práce prešli regionálnymi kolami. Takže do Kulturparku sa dostalo to najlepšie z kraja. Diela sú tematicky rôzne – portréty, krajinomaľby, zátišia či abstraktné kompozície. Určite zaujmú veľkorozmerné plátna s motívom cyklistických pretekov alebo zachytenie požiaru na UPJŠ. Porotou ocenené diela budú v septembri reprezentovať Košický región na celoštátnej výstave Výtvarné spektrum v Trenčíne. Košická paleta sa každým rokom stáva viac populárnou. A čo je podstatné, mobilizuje mládež, dospelých aj seniorov,“ vyzdvihla prínos projektu Helga Tomondyová, tajomníčka súťaže.

B. Z. Racine, Košice – Familia Hohenflajster na cestách, komb. technika.

Výstava potrvá v Kulturparku (budova Bravo) do 10. júna. Vstup je voľný.

Eva Barnišinová
Foto: autorka


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Neprofesionálni výtvarníci vystavujú v Kulturparku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems