Maratón čipkovania, výstava Prestreté a ukážky remesiel. Taký bol Deň otvorených dverí v ÚĽUV-e

| Reportáž | 29. 6. 2018

Deň otvorených dverí v ÚĽUV-e sa niesol v duchu gemerskej čipky. Počas celého podujatia prebiehal maratón paličkovania a jeho výsledkom bola 73 cm dlhá čipka. Verejnosť mohla nakuknúť aj do remeselníckych dielní a pozrieť si výstavu Prestreté.

Ústredie ľudovej umeleckej výroby pripravilo Maratón paličkovanej čipky a ako vzor vybralo nádhernú gemerskú čipku, obdivovanú po celom svete. V roku 1995 jej podľahla aj Angela Czintelová z Rožňavy a odvtedy ju študuje, tvorí a prezentuje verejnosti. Angela dokonca vydala publikáciu s jedenástimi vzormi typickými pre okrajovú aj čepcovú gemerskú čipku. Tak nečudo, že táto zanietená odborníčka stála pri odštartovaní samotného maratónu paličkovanej čipky v ÚĽUV-e. Od 10:00 do 18:00 sa ženy z rožňavského, prešovského, michalovského, košického klubu paličkovania, ale aj čipkárky z ÚĽUV-u striedali za spoločným kruhom a vytvorili 73 cm dlhú gemerskú čipku typickú pre starý okrajový vzor, ale aj novší čepcový. Okrajový sa v minulosti používal na lemovanie smrtných či kútnych plachiet a oltárnych prikrývok. Neskôr sa čipkou začali zdobiť gemerské čepce. Svojím prevedením sú jedinečné, vzácne, ale aj veľmi komplikované. Posledná tradičná čipkárka, ktorá sa im venovala, bola Žofia Vilimová z Rejdovej. Umrela v roku 1989 a jej remeslo teraz ďalej posúva dcéra Zuzana Urbanová. Práve ona učila tiež Angelu Czintelovú a ostatné ženy v Rožňave či inde na Slovensku.

Na slovíčko s remeselníkmi
Deň otvorených dverí ukázal nielen čaro gemerskej čipky, ale taktiež prácu remeselníkov v jednotlivých dielňach. V ÚĽUV-e počas celého roka prebiehajú kurzy drotárstva, hrnčiarstva, tkáčstva, drevorezby, práce s kožou a maľby na sklo. Prihlásiť na ne sa môžu dospelí aj deti a keď náhodou doteraz váhali, tak možno práve rozhovory s lektormi a návšteva dielní ich presvedčili. Dôležité je pripomenúť, že v ÚĽUV-e pracujú a učia skutoční majstri. Na podujatí to zdôraznil aj drevorezbár, etnograf a etnológ Martin Mešša. „Štátny titul Majster ľudovej umeleckej výroby udeľuje ministerstvo kultúry a ÚĽUV a nezaslúži si ho len tak hocikto. Je to ocenenie za mnoho rokov roboty, skúseností a snaženia sa.“ Majster Mešša učí v ÚĽUV-e drevorezbu i reliéf. Tvrdí, že hoci mnohé predmety z minulosti už zanikli, výrobné postupy a techniky sa môžu používať v súčasnosti. Preto je ľudové remeslo nielen spomienkou na našich predkov, ale tiež spôsob, ako si vyrobiť praktický predmet či darček pre blízkych. Napríklad hlinený krčah pod vedením Amálie Holíkovej z obce Háj, kde má vlastné hrnčiarstvo. V košickom ÚĽUV-e vyučuje všetky hrnčiarske kurzy, v ostatnom čase zamerané najmä na gemerskú keramiku. O prácu s hlinou majú ľudia najväčší záujem, ale opomenúť by sme nemali ani maľbu na sklo, hoci lektorka Jana Michalková hovorí, že skôr sa používa výraz maľba pod sklo, keďže sa maľuje na zadnú stranu a na obrázok nazerá z tej prednej. Všetky dielne menovať nebudeme, ponuku kurzov nájdete na uluv.sk, my zaostríme na výstavu Prestreté, ktorej vernisáž sa konala o 17:00.

Stolček, prestri sa!
Výstava Prestreté prezentuje stolovanie od začiatku minulého storočia po súčasnosť, ale ťažiskom sú výrobky zaradené do ponuky ÚĽUV-u. Pred 20. storočím sa stôl na vidieku prikrýval len na sviatočné príležitosti, od konca 19. a začiatku 20. storočia sa začal používať jeden obrus, ale častokrát mal aj iné využitie, napríklad ako plachta. Na výstave sú prezentované textílie z rôznych regiónov Slovenska, ale aj obedové a čajové súpravy či nádoby z keramiky, kovu, dreva, kovu, šúpolia. Výrobcovia čerpali motívy z ľudového prostredia (výzdoba, výšivka, čipka) a neskôr aj z mestského, keď sa inšpirovali rôznymi veľkosťami a tvarmi obrusov a obrúskov. Námety v ľudovosti nachádzali aj výtvarníci ÚĽUV-u. Menkynová, Anna Pállová, Eva Holáková či Oľga Koreňová navrhovali dizajn textílií, inšpirovali sa napríklad modrotlačou či inými tkaninami a práve im je venovaná ďalšia časť výstavy. Prestreté si môžete pozrieť v regionálnom centre ÚĽUV na Mäsiarskej 52 v Košiciach do 5. októbra 2018.

Gabika
Foto:Peter Szeman


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Maratón čipkovania, výstava Prestreté a ukážky remesiel. Taký bol Deň otvorených dverí v ÚĽUV-e

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems