Komunitná záhrada na KVP prekvitá do krásy, podieľať na jej rozvoji sa môžete aj vy

| K13 a VÝMENNÍKY | 1. 6. 2018

Komunitná záhrada okrášľuje Sídlisko KVP už piaty rok. Vďaka obrovskému množstvu dobrovoľníkov prekvitá a zapojiť sa do pestovania darov zeme môže naozaj každý. Stačí prísť do Výmenníka Wuppertálska s chuťou pracovať, vziať rukavice, rýľ a začať okrášľovať záhradku.

Vybrané stredy a piatky sa komunita záhradkárov stretáva pri Výmenníku Wuppertálska a ich kroky miera rovno do záhrady. Tam sa rovno vrhajú do úprav či vysádzania plodín. Nechýba ani sladké občerstvenie v podobe limonád či domácich pochutín. Hlavnou myšlienkou jedinečnej záhrady v Košiciach je prispieť k lepšiemu životu na sídlisku, priučiť sa o fungovaní v prírode a spoznať ostatných nadšencov či susedov. Tento rok 1. júna sa Komunitná záhrada zúčastnila aj projektu OPEN GARDEN, teda do Víkendu otvorených parkov a záhrad na Slovensku. „Do projektu sme sa zapojili s radosťou, pretože chceme informovať obyvateľov i návštevníkov z iných miest, že aj medzi panelákmi sa dá vytvoriť schopná, náučná, osožná záhrada, v ktorej si ľudia pomáhajú, navzájom sa inšpirujú a zažijú spolu s nami niečo netradičné,“ vysvetlila kultúrna mediátorka Výmenníka Wuppertálska Zdenka Košová.

Levanduľové dni
Najbližšie podujatie v záhrade budú už tradičné Levanduľové dni. Trvajú od 3. do 4. júla a program sa začne vždy o 14:00. Ich súčasťou sú tvorivé dielne, levanduľová kaviareň, recepty a prednášky o pestovaní levandule.

Komunitná záhrada bola slávnostne otvorená v roku 2013. Za ten čas sa v nej vystriedalo množstvo dobrovoľníkov, združení a škôl, ktoré pomáhali pri starostlivosti, vysádzaní a udržiavaní rastlín. Zároveň sa v nej konali rôzne prednášky o pestovaní s odborníkmi, workshopy prírodnej kozmetiky či dielne s recyklovaným materiálom. Ak sa chcete pridať k amatérskym záhradkárom, stačí sledovať stránku www.vymenniky.sk. Po dohode s kultúrnou mediátorkou je záhrada prístupná aj v iné dni.

Gabriela Mišurová
Foto: Dávid Hanko


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Komunitná záhrada na KVP prekvitá do krásy, podieľať na jej rozvoji sa môžete aj vy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems