Dva roky prázdnin

| Deti, Stĺpček | 29. 6. 2018

Sú prázdniny a ja mám chuť zahrať sa so slovom dovolenka! Už dva roky nepracujem. Čiže dlhodobo dovolenkujem? Na papieri to slovo na D svieti, avšak s prívlastkom rodičovská. To, že sa ženy na materskej nad pojmom dovolenka len tak kyslo usmechujú, je dobre známe. Aj ja mávam tieto ironické chvíľky, ale inak si to užívam. Akosi som si na službu 24/7 zvykla. Rutina sa objavuje, no keďže som antirežimový typ, aj tak ma každý deň čaká niečo nové. Hoci nechodím do práce, vždy sa teším (spolu s väčšinou Slovače) na piatok podvečer a víkend. A teraz slintám za skutočnou dovolenkou, niekde v lesohorách a pri jazere zároveň.

Takže predsa len nie je dovolenka ako „dovolenka“. Jeden význam mi zmenil život a ten pôvodný v sebe nesie čosi sviatočné, nadštandardné a lákavé. Avšak, nie je v dnešnej dobe aj nepracovať tak trochu nadštandardné? Dovoľujem si to už dva roky. Luxus žiť ako rodina z jedného platu a nenariekať nad tými 238 eurami, čo mi prídu ako odmena za nonstop šichtu. Áno, znie to schizofrenicky, ale som vďačná za to, že môžem ostať doma s naším dieťaťom a smiem ho pozorovať, ako rastie. Veď tento čas mi už nikto nevráti. Lebo koľko matiek sa voľky-nevoľky vracia do práce skôr, než bejby dovŕši prvý rok? Len aby prežili. Alebo bez drámy – aby šikovným ženám nevzali ich pôvodné posty? A hoci sú mi západné krajiny inšpiráciou v prirodzenom pôrodníctve, už to tak nie je v rodičovskej starostlivosti, kde je trend odchádzať od trojmesačného bábätka. Raz darmo, ako vzťahovej materi sú mi tie drobné pokroky malej ženy, z ktorých denne padám na zadok, drahé a vzácne. To, ako sa z citosloviec stávajú slová. Ako plienku nahrádzajú rozkošné minigaťky. Ako sa batoľa mení na dievčatko, čo dojčí, šatkuje a tancuje „koľo“ so svojimi bábikami úplne automaticky, bez učenia. Hej, stojí mi to za to, lebo prebdené noci sú šialene dlhé, ale roky zbehnú ako divé kone.

A tak s pocitom luxusu, že smiem byť doma so svojou lejdy princes, prvýkrát napúšťam gumený bazénik. Kladiem ho na balkón a vrývam si do pamäti pohľad na zosobnenú radosť. Popíjam domácu limonádu zo zeleného čaju a ďakujem za materské prázdniny, z ktorých sa raz určite budem tešiť naspäť do práce.

Text a foto: Lucia Radzová


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dva roky prázdnin

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems