Blíži sa 10. ročník Leta v parku. Vystúpia Para, Rišo Müller, Štefan Štec aj Richard Rikkon

| K13 a VÝMENNÍKY, Kultúra | 29. 6. 2018

Obľúbený festival Leto v parku oslavuje desať rokov. Od 20. júla do 19. augusta ponúkne koncerty domácich interpretov aj zahraničných hostí, divadelné predstavenia pre deti i dospelých, detské workshopy, stand up comedy šou či afterparty. O festivalových novinkách a programe nám porozprával vedúci produkcie Martin Dani.

Leto v parku slávi desiate narodeniny. Nie je to čas na bilancovanie?
Festival za tie roky privítal stovky hudobníkov, divadelníkov či iných umelcov. Stále sme sa snažili zlepšovať, prinášať Košičanom i Nekošičanom kultúru, oddych, priestor na stretnutie sa so známymi a nadviazanie priateľstiev s novými ľuďmi. Jednoducho, užiť si kultúrne podujatia v príjemnom prostredí parku. Myslím si, že sa nám to viac-menej stále podarilo. Vždy sme sa usilovali o multižánrovú pestrosť programu – nechceme návštevníkom ponúkať úplne alternatívnu kultúru, ale ani ľahké a jednoduché obsahy. Snažíme sa nájsť pomyselný stred. A pritom zachovať edukatívnu myšlienku a ponúknuť relax. Napríklad, jednotlivé divadelné predstavenia pre deti či dospelých prinesú aj v tomto ročníku netradičný pohľad na verejne známu vec. Deti sa zabavia na lego workshope, rôznych kreatívnych aktivitách v rámci Leta so Stonožkou či divadelných predstaveniach Ahoj, pán Sova, Pinokio, Šípková ruženka či Ďurošík alebo Na zbojnícku nôtu. Ich rodičia určite neostanú vážni pri komédiách Cicho, bo skajpujem s dzivku (divadlo KĽUD) alebo Totálny nezmysel v podaní rožňavského divadla Actores.

Súčasťou festivalu budú divadelné predstavenia pre deti a dospelých. Foto: archív K13

V predchádzajúcom ročníku boli festivalové večery rozdelené na jednotlivé hudobné žánre. Zopakujete tento koncept?
Usilovali sme sa program vyskladať tak, aby boli zastúpené všetky žánre, teda od vážnej po súčasnú modernú hudbu. Ale už neplatí, aby bol ten ktorý večer venovaný jednému žánru. Skôr sme sa snažili spojiť umelcov s podobnou hudobnou tvorbou. Tohtoročnou novinkou je, že ľudia si mohli vybrať účinkujúcich, a to hlasovaním na našom webe do 29. júna. Osobne sa teším na koncert Simy Martausovej a Richarda Müllera, ktorý zaujme snáď všetky generácie. Verím, že divákov potešia jednou – dvomi spoločnými skladbami. Veľkú košickú fanúšikovskú základňu majú aj klavírny virtuóz Richard Rikkon, Pavol Hammel s Nebeskou muzikou či Štefan Štec. Festival otvoria Para a Lomické Čháve – živelná rómska kapela z východného Slovenska. Záver úvodného večera bude patriť Petrovi Lipovi ml. s hudobným projektom The Grand Buffet. Na afterparty namixuje elektronické a akustické zvuky do zaujímavého hudobného kontextu. Dúfam, že sa k nemu pripoja aj chalani z Lomické Čháve a spoločne urobia obrovskú hudobno-tanečnú šou. Chceme silný návštevný večer, aby festival odštartoval niečím veľkým a ľudia ho „navnímali“ od začiatku. Aj keď ide o jubilejný desiaty ročník, nesnažili sme sa o nejakého headlinera. Nesústredili sme sa na to, aby bol niekto top, „vyčnieval“ nad ostatnými. Šli sme do osvedčených formátov s cieľom využiť priestor parku. Napríklad, chystáme štyri koncerty pre menšie publikum pred kaviarňou Papa. Návštevníci si tak vystúpenie vychutnajú popri popíjaní kávy.

Festival otvoria Para a Lomické Čháve. Foto: archív Para

Prídu aj zahraniční umelci?
V piatok 3. augusta vystúpi ruská rocková kapela Hartyga z Tuvanu. V rovnaký deň zahrajú aj dve prešovské skupiny – Akustika a Heľenine oči. Práve tá svojím novým albumom zabáva polovicu Slovenska, takže sme sa snažili vyskladať nie vážny večer. Teda ponúknuť hudbu najmä na pobavenie. Po prvýkrát do Košíc zavíta talianská brass’n’roll reggae kapela Veeblefetzer so psycho-gypsy swingovými gitarami, brass riffmi a bubnami. Je to úplne iná nátura, takže verím, že pozitívne prekvapí. Jej koncert sme prepojili s mladou bratislavskou skupinu Tolstoys. V tomto roku zvíťazila na 10. ročníku Radio_Head Awards v kategórii debut roka. Vystúpi aj Jerguš Oravec a Tammy Nižňanská s kapelou Youniverse. Hrajú najmä gitarovú hudbu s prvkami bluesu, rock n’ rollu, r’n’b, soulu, reggae, až po elektroniku a hip hop. Festivalová hudobná bodka bude v znamení afterparty Jureša zo skupiny Fallgrapp.

Na tohtoročnom Lete v parku vystúpi aj Richard Müller. Foto: archív Richard Müller

Program festivalu je rozvrhnutý na päť týždňov, kdežto pred rokom trval takmer dva mesiace. Prečo ste sa rozhodli skrátiť Leto v parku?
Festival je pre ľudí niečo, kam idú s partiou na jeden alebo niekoľko dní. Tým, že sme v mestskom priestore, v zastavanej ploche, nemôžeme návštevníkom poskytnúť úplne festivalovú atmosféru, teda celodenný program, vystúpenia v noci… Poučili sme sa z minulého ročníka, keď nám veľké celoslovenské festivaly „ukradli“ divákov. Preto sme trošku program skrátili a vyhli sa Pohode, Szigetu v Budapešti či Rocku pod kameňom. To znamená, že v dané dni bude obmedzený počet hudobných koncertov. Snažili sme sa vyskladať program, ktorý nevyžaduje úplne festivalové publikum. Napríklad, počas festu na Szigete ponúkneme stand up comedy šou a svojimi vtipnými historkami pobaví Michael Szatmary, docent Milan Sedliak, Tomáš Hudák a Simona. Aj keď tohtoročné Leto v parku potrvá kratšie, na jeho príprave sme začali hneď po ukončení predchádzajúceho ročníka. Je známe, že umelci sú častokrát zarezervovaní aj rok dopredu. Chceme festival robiť pre ľudí, preto nebudú vysoké ceny vstupeniek. Na koncert Richarda Müllera sa návštevníci určite dostanú za nižšie vstupné, aké bolo trebárs na jeho poslednom vystúpení v Košiciach. Samozrejme, chystáme rôzne súťaže o lístky na koncerty. Stačí pravidelne sledovať našu stránku www.k13.sk. V rámci sekcie Leto v parku sa dozviete všetky potrebné informácie o festivale a programe.

Lístky na podujatia v rámci festivalu Leto v parku si zakúpite v infocentre Delta na Kukučínovej 2 alebo v predpredaji na www.k13.sk.

Ďakujem za rozhovor!

Eva Barnišinová

 


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Blíži sa 10. ročník Leta v parku. Vystúpia Para, Rišo Müller, Štefan Štec aj Richard Rikkon

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems