20 strán a dovolenka

| Editoriál | 29. 6. 2018

Minulé letá mi utiekli ako zajace z poľa. Zrazu bol september a ja som sa akosi primálo kúpala, nebola som ani na jednom slovenskom hrade, iba na jednom festivale a atmosféru prázdnin som prestala cítiť už začiatkom júla. Ale ešte v roku 2009.

Na leto sa zvyknem tešiť už od marca a vo fantáziách plánujem nezvyčajné výlety, nočné kúpanie v mori, túry po slovenských hradoch, leňošenie pod jabloňou v záhrade niečiej babky, nekonečné pojedanie ovocných darov prírody. Rok čo rok si sľubujem, že si to užijem, a potom sa zabudnem v práci, v sparnom tieni vlastného bytu alebo v predstavách na jeseň. Možno očakávam príliš. Vyhľadávam nedostupné a nevšímam si, čo mám na dosah. Tento rok som si dala nové predsavzatie. Nebudem sa náhliť do mesta či do práce, ale pri prvej lavičke sadnem na zadok a cez lístie stromov sa so zatvorenými očami pozriem do slnka. Opálim si viečka a nadýchnem sa jemného tieňa… Viem, zasa romanticky plánujem! Tak to zjednoduším. Toto leto chcem precítiť všetko, čo sa mi ponúkne. Slnko, sparno, dážď, oddych i nepokoj. Neexistujúcu záhradu babky vymením bez výčitiek za mestský park, more za Bukovec, hrad za lúku nad sídliskom, dary prírody nakúpim na trhu. Hlavne nech si to užijem! S manželom, so psom, sama so sebou. Každý deň si poviem, je leto. Tu a teraz. V zime mi bude chýbať.

A to isté prajem aj vám, milí čitatelia. Čerpajte vitamín D, pokojne aj na obyčajnej deke v parku a so Zajtrajšími novinami v rukách. Máte čo čítať – toto číslo má až 20 strán. Ideme totiž na dovolenku. Bude trvať sladké dva týždne a potom sa zasa pustíme do hľadania zaujímavých ľudí, príbehov, tém a 3. augusta vám prinesieme ďalšie slnkom opálené vydanie. Dovtedy môžete listovať medzi príbehmi o ženách v IT, košickom paleontológovi, ktorý vďaka svojej zvedavosti objavil prvé dôkazy o existencii vyhynutého pekinského človeka či o Lete v parku. Tento košický festival oslavuje 10 rokov a na parádu si pozval hostí ako Rišo Müller, Sima Martausová, Para, Štefan Štec, Pavol Hammel a iní. Verím, že vám oko zablúdi aj na obľúbenú študentskú rubriku. Vďaka nej spoznáte dvadsať úplne nových rastlín a možno sa v nich tiež nájdete. A ak by ste sa náhodou nudili, zájdite si na košické podujatia a výstavy. Je ich habadej, o niektorých sme čo-to popísali. Ak by sa vám tém málilo, napíšte nám svoje tipy, po dovolenke si ich s radosťou prečítame!

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: 20 strán a dovolenka

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems