Vieme prehrávať?

| Editoriál | 18. 5. 2018

Neraz som bola svedkom toho, ako rodičia nezvládli prehry svojich detí. Pritom taká prehra dokáže v živote veľa naučiť.

Čoraz viac sa špekuluje, či by deti mali vôbec súťažiť. Isté jazyky vravia, že ich to stresuje a upriamuje len na podávanie výkonu. Ak náhodou nezvíťazia, zažívajú krivdu a nevedia sa s tým zmieriť. Kde sa to v nich nabralo? Skúsme zaloviť v spomienkach. Ako niektorých z nás hecujú rodičia na čo najlepší výkon, či už ide o prvé kroky od pohovky k stolíku, hranie obyčajného pexesa, známky v žiackej knižke, atletické preteky na základnej škole, matematickú súťaž či hokejový zápas. Úspechmi svojich ratolestí sa takoj pochvália v rodine aj v práci a keď sa tie úspechy nedostavia, zvalia to na učiteľku, trénera, neférovú porotu. Ani náhodou im nenapadne, že tentokrát prialo šťastie druhej strane. Alebo že bola jednoducho lepšia. No čo je horšie, tieto svoje polemiky prezentujú hlasno, agresívne a pred deťmi. Chtiac-nechtiac ich učia, že v súťaži je len jedna možnosť, a to výhra. Keď sa nedostaví, niečo nie je v poriadku a môže za to, dajme tomu, systém. Akosi zabúdajú, že aj na druhej strane sú deti a ich rodičia. Že z každej súťaže vzíde víťaz i porazený.

Skúsme predpokladať, že deti týchto rodičov nevyhrajú v živote všetko. Že možno im frajerku vyfúkne iný fešák, na pracovnom pohovore zaboduje kvalifikovanejší kandidát, že si nenašetria na to parádne fáro a ich potomkovia nebudú športoví olympionici. Ako sa s tým vysporiadajú a na koho to zvalia?

Život je jedna veľká súťaž. A myslím si, že je rovnako dôležité naučiť sa v nej nielen vyhrávať, ale aj hrdinsky prehrať. Lebo aj taká prehra dokáže veľa naučiť.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vieme prehrávať?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems