Tabačka premieta nezávislé filmy s prvkami popkultúry

| Film | 18. 5. 2018

Tabačka v spolupráci so srbským režisérom a producentom Markom Popovicom prináša nový filmový koncept. V kamennom kine sa budú premietať minifestivaly zamerané na aktuálne témy či výročia.

Nezávislé kultúrne centrum Tabačka má „kamenné“ arthouse kino s kapacitou 70 miest. Podľa srbského režiséra a producenta Marka Popovica je tento priestor ideálny na premietanie nezávislých a umeleckých filmov. Marko prišiel do Košíc zo Srbska, aby pracoval na novom koncepte Kina Tabačky, aktuálne vyberá nové filmové tituly a pripravuje filmové cykly. „Súčasťou programu Kina Tabačka budú okrem premiér aj minifestivaly, takzvané filmové cykly. Niektoré trvajú celý rok a každý cyklus sa viaže na istú tému. Napríklad, Talianske utorky prinesú talianske snímky, Cyklus Víťaži Cannes sa zameria na víťazné filmy predchádzajúcich ročníkov tohto festivalu, Cyklom Kino nostalgia si pripomenieme 100. výročie vzniku Československa. V júni sa v Košiciach chystá ďalší ročník Art Film Festu a Kino Tabačka sa pri tejto príležitosti zamerá na najlepšie či najzaujímavejšie filmy predošlých ročníkov,“ vysvetľuje Marko Popovic. Každý cyklus je minifestival, ale nemusí preto trvať niekoľko dní za sebou. Talianske utorky sú premietané vždy v utorok, Cyklus Arthouse v nedeľu, Kino Nostalgia vždy vo štvrtok a tiahne sa to celým rokom. Návštevníci sa orientujú podľa daného programu a presne vedia, ktorý deň sa aká snímka premieta. A podľa čoho Marko vyberá tituly? „Je to arthouse kino, čiže sa zameriavam na nezávislé (finančne aj ideologicky) a umelecké filmy. Na druhej strane, film je vec populárnej kultúry a tento prvok je dôležitý vo všetkých snímkach. Preto premietame kvalitnú kinematografiu s prvkom popkultúry, ktorý je veľmi podstatný a nadčasový.“ Podľa Marka práve takéto filmy ovplyvnil všetkých veľkých režisérov. V jeho prípade to bolo Vesmírna odysea: „Stanley Kubrick zmenil nielen žáner, ale aj celú filmovú tvorbu. Odysea trvá 150 minút, ale dialóg je použitý len v tretine filmu. Všetko ostatné je obraz, a to z neho robí ozajstné dielo.“

Srbský režisér a producent Marko Popovic. Foto: Martin Krestián

Pravidelné premietanie
Ambíciou Marka a Tabačky je do kina priniesť aj zahraničné festivaly a diskusie k daným filmom či tematickým cyklom. Jeden z plánov je premietať nemé filmy a do nich hrať súčasnú hudbu. Od mája sa v kine premieta trikrát do týždňa, ak bude záujem zo strany divákov, filmy budú pribúdať. Cieľom nového konceptu je, aby si návštevníci zvykli na pravidelné premietanie, na tematické cykly, a aby verejnosť pochopila, že nezávislý film nie je nudný film, na ktorý sa nedá pozerať.

Vesmírna Odysea (réžia Stanley Kubrick, 1968).

Marko Popovic sa narodil v roku 1975 v Belehrade, vyštudoval Filmovú réžiu na FAMU v Prahe v triede Viery Chytilovej a Filmovú akadémiu v Belehrade. Je režisérom a producentom, založil vlastnú agentúru Samaljot Production, ktorá produkuje rôzne filmy, dokumenty, reklamné spoty a pod. Marko spolupracuje na mnohých projektoch, ale najradšej natáča vlastné dokumenty o sociálne a spoločensky angažovaných témach – príbehy o menšinových skupinách a o ľuďoch na okraji spoločnosti. A hoci sú to okrajové témy, podľa neho odzrkadľujú dianie v celej verejnosti.

Gabriela Krestián Kuchárová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tabačka premieta nezávislé filmy s prvkami popkultúry

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems