Priateľstvo naprieč storočiami

| Literatúra, Stĺpček | 18. 5. 2018

Vždy zbystrím pozornosť pri beletrii, ktorej námetom sú udalosti prvej alebo druhej svetovej vojny. Predovšetkým vtedy, ak je rozprávačom príbehu dieťa. Zachytiť akékoľvek vtedajšie dianie cez prizmu dieťaťa a spracovať ho do umeleckého rozprávania si vyžaduje nielen vedomosti, ale predovšetkým dávku autorskej citlivosti pri fabulácii deja. Existujúce autobiografické diela či denníky ukazujú, že pokusy súčasných autorov o vcítenie sa do (literárnej) postavy prežívajúcej vojnu ostanú vždy iba fikciou v porovnaní s tým, čo skutoční hrdinovia prežili.

Rozprávanie dvoch trinásťročných chlapcov, protagonistov románu 14 – 14 (Priateľstvo naprieč storočiami) je nanajvýš sympatické. Spájajú ich rovnaké emočné zápasy adekvátne veku: sklamania v láske, nezhody s rovesníkmi, nepochopenie v rodine, pocit menejcennosti. Vynikajú však cieľavedomosťou a vysokou emočnou inteligenciou. Chlapcov delí niekoľko francúzskych kilometrov a – sto rokov. Príbehy sa začínajú odvíjať 1. januára 2014 a 1. januára 1914 a zázračne sa prepájajú sedem mesiacov.

Protagonisti si začínajú písať listy v domnienke, že sú bratranci. Spočiatku nevraživé, plné vyťahovania sa a žiarlivosti, neskôr priateľské pri poznaní rovnakých problémov. Dej sa pozvoľna stupňuje s pribúdajúcimi starosťami v rodinách. Zatiaľčo choroba chudobnej Hadrienovej sestry je v roku 1914 bez liekov smrteľná, Adrien si chorú sestru ani nevšíma. Príbeh graduje blížiacou sa vojnou, pokusom Adriena zachrániť kamaráta po odhalení zázračnosti korešpondencie a úsilím Hadriena presvedčiť rodinu, aby unikli pred vyvraždením dediny tak, ako mu to radí kamarát žijúci v budúcnosti. Uveria mu?

Kniha vznikla pri príležitosti stého výročia prvej svetovej vojny v roku 2014. Je cenným a zaujímavým porovnaním posunu prijímania morálnych hodnôt v rodinách a úcty k životu. Vďaka dobrodružným epizódam a napätia z ne-možnosti zachrániť kamarátov život ju každý násťročný prečíta na jeden dúšok. S problémami chlapcov sa poľahky stotožní.

Alena Štrompová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Priateľstvo naprieč storočiami

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems