Na letnom tábore v Steelparku sa budú deti hrať, súťažiť a overovať fyzikálne pokusy v laboratóriách

| Vzdelávanie | 18. 5. 2018

Prázdniny sa nezadržateľne blížia, a tak Steelpark pripravil pre žiakov základných škôl netypický letný tábor. Okrem športových hier a súťaží pozostáva aj z fyzikálnych, chemických i matematických aktivít a pokusov. Preto je skvelou príležitosťou na budovanie nových kamarátstiev i skúmania sveta pomocou hry a zábavy.

Letný tábor sa uskutoční v dvoch termínoch – od 2. do 6. júla (5. júla z dôvodu štátneho sviatku nebude) a od 9. do 13. júla. Je určený pre deti vo veku od 9 do 14 rokov a zameraný na spoznávanie fyzikálnych či chemických zákonitostí formou hry. „Deti si rôznymi zábavnými pokusmi overia teóriu, poučky. Samozrejme, že počas týždňa nebudú chýbať športové súťaže, stolové hry, exkurzie a hranie sa s exponátmi,“ hovorí vedúci Steelparku Tomáš Gallo. Táborové aktivity budú tematický rozdelené do jednotlivých dní.

Táborové aktivity budú tematický rozdelené do jednotlivých dní. Foto: Dávid Hanko

Pondelok: Kúzelná matematika
Pondelok bude patriť matematike. Pre deti sú pripravené logické hry, tajničky, hlavolamy, rébusy, vyrábanie a skladanie tangramov. Zasúťažia si v piškvorkách, šachu, sudoku či v Človeče, nehnevaj sa s násobilkou. Na záver dňa vyrobia fleurogami – papierové dekorácie a svoj orientačný zmysel si overia v bludisku.

Utorok: Dielnička bádania
Počas fyzikálneho utorka vyrobia deti vrtule, 3D okuliare a, dokonca, tornádo! V štvorčlenných skupinkách budú súťažiť v dvoch disciplínach. So zaviazanými očami prejdú prekážkovú dráhu, a pritom sa musia spoľahnúť len na hlasovú navigáciu ostatných. V ďalšej súťaži spoja sústredenosť, pohyb a, najmä, pevnú ruku, keďže budú súťažiť v behu s pingpongovou loptičkou v lyžičke. Taktiež sa môžu tešiť na turnaj s labilnou táckou a drevenými kockami. Ten ich má stimulovať k poznávaniu zákonitostí rovnováhy. Objavia elektrickú vodivosť/nevodivosť predmetov, s ktorými sa bežne stretávajú doma. Čaká na nich aj súťaž v zostavovaní čo najdlhšieho elektrického obvodu a overovanie elektrickej vodivosti. Naučia sa zakresliť jednoduchý elektrický obvod a spoznajú jeho značky.

Pre deti sú pripravené logické hry, tajničky, hlavolamy, rébusy i športové súťaže. Foto: Dávid Hanko

Streda: Záhadný svet Arduino
Tretí deň spoznajú táborníci Arduino. Ide o mikroprocesorovú elektronickú stavebnicu s 8 bitovým procesorom Atmel a vývojovým prostredím IDE. K Arduinu je možné jednoduchým spôsobom pripojiť cez kontaktné pole veľké množstvo senzorov a prídavných dosiek. Prostredníctvom nich mladí informatici zhotovia a naprogramujú jednoduché komunikačné zariadenie, pomocou ktorého si v priestoroch parku Košických kultúrnych centier K13 zahrajú stopovaciu hru.

Štvrtok: Zmagnetizovaní chemici
Štvrtok ovládne magnetizmus. Mladí vedci preskúmajú vnútornú štruktúru magnetov. Vďaka inovatívnym exponátom vyskúšajú ich silu a zistia, ako sa dajú rozdeliť. Dozvedia sa, prečo niektoré látky magnetizujú a iné nie. Vedomosti si overia v kvíze Čo sme sa (NE)naučili? Pod dohľadom lektorov si vyskúšajú viacero pokusov s tekutým dusíkom ako levitujúci vláčik, neposlušná pingpongová loptička, zmrazený balónik či výroba zmrzliny. Po obede ich čaká prehliadka exponátov na prvom poschodí Steelparku. Prostredníctvom levitujúcej guľôčky či Gausssovho dela im sprievodca vysvetlí, čo je neviditeľné magnetické pole. Dokonca im ho aj vyobrazí, a to pomocou ježka, ktorý pozostáva z nanočastíc magnetitu a oleja.

Foto: Dávid Hanko

Piatok: Bláznivé hry
Mix hier sa zameria najmä na vonkajšie športové aktivity ako preťahovanie lanom, skákanie vo vreci, drepy, prechádzka po obdĺžniku i hra s balónikmi. Deti taktiež navrhnú svoj vlastný exponát do Steelparku. Popoludní si potrápia mozgové bunky pri maľovaných krížovkách, osemsmerovkách, rímskych čísliciach a skladaní rozstrihaných obrázkoch. Neskôr si zahrajú pingpong, bedminton, vybíjanú či frisbee.

Škola hrou
Steelpark – Park vedy chce motivovať deti k zmysluplnému využitiu voľného času a rozvíjať ich kreatívne schopnosti. „Naším cieľom je, aby sa hravou formou naučili niečo nové z vedných oblastí ako matematika, fyzika, chémia či informatika. Chceme im ukázať, že tieto predmety v škole nie sú nudné, nezáživné, ale naopak, môžu byť plné zábavy. Veď to najlepšie, čo im môžu dospelí dať, je priestor na spoznávanie sveta, na overovanie toho, čo sa v školských laviciach naučili. Chceme motivovať žiakov k hlbšiemu pochopeniu vybraných prírodných a fyzikálnych javov. Naším zámerom je, aby sa pýtali Prečo je to tak? Prečo to tak funguje? a cez odpovede spoznávali to, čo sa okolo nich deje,“ vysvetľuje Tomáš Gallo dôvody, prečo sa s kolegami rozhodli zorganizovať prvý ročník detského letného tábora.

Letný tábor je skvelou príležitosťou na budovanie nových kamarátstiev i skúmania sveta pomocou hry a zábavy. Foto: Dávid Hanko

Táborové aktivity budú prebiehať počas pracovných dní od 8:00 do 16:00 v priestoroch Steelparku na Kukučínovej 2. Cena je 85 eur/prvý termín, 99 eur/druhý termín (možnosť vybrať si iba istý počet dní – cena za jeden deň je 19,80 eur) a zahŕňa desiatu, obed, olovrant, pitný režim a materiál. Je potrebné, aby si deti priniesli vlastné prezuvky. Steelpark – Park vedy si vyhradzuje právo na zmenu programu. V prípade nepriaznivého počasia alebo ochorenia lektora je možná zámena jednotlivých častí i celodenného programu.

Rodičia môžu prihlásiť svoje deti na letný tábor telefonicky na čísle 0917 178 445 alebo mailom na info@steelpark.sk. Maximálna kapacita je 15 osôb. Bližšie informácie a prihlášku nájdete na www.steelpark.sk.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na letnom tábore v Steelparku sa budú deti hrať, súťažiť a overovať fyzikálne pokusy v laboratóriách

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems