Na čo je nám umenie?

| Kultúra, Pozvánky | 4. 5. 2018

Umením vyjadrujeme svoje pocity alebo názory na to, čo sa deje v nás samotných alebo vo svete. Pomáha nám lepšie spoznať históriu, pochopiť súčasnosť či odkázať niečo do budúcnosti. Poniektorí však tvrdia, že umeniu nerozumejú a nie je pre nich. Užitočnosti a kráse umenia bude 22. mája venovaná Choices diskusia s Gabrielou Holcer a Sveťom Šomšákom.

Choices sú rozhovory so zaujímavými ľuďmi. Sú príležitosťou premýšľať a formovať si názory. Gabriela Holcer vyštudovala strednú školu úžitkového výtvarníctva a dizajn na Fakulte umení TUKE v Košiciach. Vo svojej tvorbe postupne prešla od maľby na plátno k ručne maľovaným šatkám z ekologického ahimsa hodvábu z Indie. To, že sa živí tým, čo ju baví a posúva ďalej, považuje za šťastie a vymoženosť. Ak práve nemaľuje, venuje sa joge, grafickému dizajnu či vareniu chutných bezmäsitých jedál.

Popri dizajne sa venuje hudbe
Svetozár Šomšák je grafický dizajnér. Má záľubu v obrazových skratkách, piktogramoch, symboloch a ikonkách. V jeho portfóliu sú neziskové projekty, hudobné podujatia, obálky kníh či logo Košického samosprávneho kraja. Rád píše texty, spieva a hrá na gitare. Je fanúšikom, propagátorom a podporovateľom pesničkárstva. S mottom „Budúcnosť patrí malým pódiám” zorganizoval v Košiciach už 70 večerov otvorených mikrofónov a tri ročníky pesničkárskeho festivalu Igrici na ulici. V oboch formátoch sú diváci s interpretom v bezprostrednom kontakte.

Je umenie naozaj pre všetkých? Dá sa ním uživiť? Ako hľadajú tvorcovia rovnováhu medzi zabezpečením príjmu a túžbou niečo vyjadriť? Dokáže nám umenie pomôcť riešiť aj osobné alebo spoločenské problémy? To sa dozviete na Choices diskusii 22. mája o 18:00 v HalmiSpace. Organizátorom podujatia je Voices, n.o. Vstup je voľný.

Žofia Teplická, Voices n.o.
Foto: artbubblesilk.com


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na čo je nám umenie?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems