Košické klobúky nosia po celom svete

| Zaujímavosti | 4. 5. 2018

Umeniu klobučníctva sa naučila od svojej mamy a babičky. Košičanka Eleonóra Gašková pokračuje v rodinnej tradícii a jej klobúky nosia okrem Slovákov aj Američania, Kanaďania, Európania i Japonci.

Eleonóra Gašková je treťou generáciou košickej klobučníckej rodiny. Jej babička Elena Budešová si ako 18-ročná splnila dievčenský sen a v roku 1942 otvorila Salón Icka. Neskôr ho viedla jej dcéra Eleonóra a v súčasnosti sa o chod stará vnučka Eleonóra. Tá sa síce medzi klobúkmi „narodila“, ale jej cesta k ním nebola priamočiara. Vyštudovala scénické návrhárstvo, istý čas žila v Prahe, nakoniec sa vrátila do Košíc a dodnes pokračuje v rodinnej tradícii. Pri podnikaní jej pomáha mama.

Vyrobené na mieru
Ženské, mužské, detské, svadobné, smútočné, poľovnícke, tematické, scénické, športové klobúky či tie na bežné nosenie. Eleonóra Gašková ich ručne vyrobila už niekoľko stoviek a všetky sú jej srdcovkou. „V klobúkoch, čiapkach, ozdobách a módnych doplnkoch dávam dôraz na kvalitu materiálu, práce a dizajnu. Aby všetko spolu elegantne ladilo. Od klobúkov, ktoré dostať v bežných obchodoch, sa odlišujú tým, že sú vyrobené na mieru a prispôsobené každej hlave – veľkosťou, tvarom a materiálom,“ porovnáva Eleonóra Gašková. Výroba jedného jej trvá zopár hodín, no niekedy aj niekoľko dní až mesiacov. Inšpiráciu hľadá v klobúkoch starej mamy či v módnych archívoch. Občas sa nechá uniesť vlastnými snami a kreativitou.

Chceme sa odlišovať
Kým v minulosti boli klobúky súčasťou bontónu, postupne sa začali z hláv vytrácať. „V časoch, keď babička otvorila svoj obchod, boli nevyhnutným doplnkom človeka. Ženy a muži ich nosili na každú spoločenskú udalosť. Bolo nemysliteľné, aby dáma prišla na bál či ples dvakrát s tým istým klobúkom. Takže stará mama ich vyrábala tisícky. Ale doba sa mení a s ňou aj móda a životný štýl. Istý čas sa klobúky nosili pomenej. Ale dnes ľudia akoby chceli byť niečím výnimoční, odlišovať sa od ostatných a práve klobúk im v tom pomáha. A to nielen pri slávnostných okamihoch, ale aj v každodennom živote. V lete je úplne bežné, že si chránime hlavu či vlasy pred slnečnými lúčmi, v zime zase pred snehom či tuhými mrazmi,“ odpovedá Eleonóra na otázku, aký majú dnešní Slováci vzťah ku klobúkom.

Krkavec či piano na hlave
Najnetradičnejšiu pokrývku hlavy, akú kedy Eleonóra vyrobila, bol klobúk, na ktorom sedel vypchatý krkavec v životnej veľkosti. Medzi jej klientov patria „obyčajní“ ľudia i celebrity. Nájdeme medzi nimi podnikateľov, politikov, kapely, hercov, spevákov, napríklad hudobníka Mariána Čekovského. Pre neho navrhla a vyrobila špeciálny cylinder. Navrch umiestnila malé svietiace piano. Eleonórine klobúky zdobia hlavy po celom svete. „Amerika, Kanada, Holandsko, Anglicko, Česko, Maďarsko, Japonsko, Turecko, Grécko, Rusko, Rakúsko, Nemecko…“ vymenováva podnikateľka. Eleonóra sa snaží prezentovať svoju tvorbu a šíriť dobré meno Slovenska na rôznych medzinárodných výstavách či veľtrhoch, najčastejšie na Fashion Week-och v Košiciach, Bratislave, Prahe či vo Viedni. Naposledy sa zúčastnila predajnej výstavy Hat Week Exhibition 2018 v Londýne, na ktorej sa zišlo 130 klobučníkov z tridsiatich krajín.

Okrem klobúkov na rôzne príležitosti i bežné nosenie vyrába Eleonóra aj čiapky, baretky, ozdoby do vlasov, závoje či motýliky. Nájdete ich v kamennej predajni na Hlavnej 92 alebo online na klobucnictvo.eu.

Eva Barnišinová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košické klobúky nosia po celom svete

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems