Folklór na džezovú nôtu

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY | 4. 5. 2018

Bratislavská kapela Ľudové Mladistvá spája folklór, džez, vážnu aj energickú modernú hudbu. Pozývame na jej koncert v Kulturparku.

Hudobný projekt Ľudové Mladistvá vznikol v roku 2016. Jeho autorom je Martin Majlo Štefánik. V rámci školského zadania na bratislavskom konzervatóriu, kde študoval kompozíciu a klavír, upravil melódiu piesne Ej, padá, padá rosička do ôsmich variácií. Skladbu zverejnil na Youtube, čím považoval úlohu za splnenú. Avšak úspešné ohlasy ho inšpirovali založiť kapelu.

Foto: Kristína Denková

Folklór ako myšlienka
Ľudové mladistvá sa vyznačujú originálnou kombináciou folklóru, džezu, vážnej a energickej modernej hudby. „Džez sa s ľudovou hudbou už niekoľko rokov spája vo svete aj na Slovensku. Takže sme neprišli s niečím úplne novým. Avšak rozdiel vidím v prístupe. S folklórom sa snažíme pracovať iba ako s myšlienkou/motívom – je krásny v jeho melodickej pestrosti a pre nás je obrovskou studnicou nápadov. Ale snažíme sa ísť svojou kompozične zaujímavou a inštrumentálne pestrou cestou,“ prezrádza Martin Majlo Štefánik, zakladateľ, skladateľ aj klavirista kapely a vysvetľuje jej názov: „Prvú časť ,Ľudové‘ netreba špeciálne opisovať. A k slovu ,Mladistvá‘ sa viaže video istej slovenskej spravodajskej relácie, v ktorom respondent pomenúval mladú osobu ako ,mladistvo‘. Po odvysielaní reportáž obletela Slovensko a stala sa virálom. A slovíčko sa uchytilo aj v našej kapele.“

5 hudobníkov a 4 speváčky
Na košickom koncerte sa predstaví deviatka hudobníkov. Okrem klaviristu Martina Majla Štefánika vystúpi bubeník Jakub Kačic, basgitarista Jozef Madola, huslista Martin Jeriga a hosťujúci cimbalista (meno ešte nie je známe). Zoskupenie doplnia štyri speváčky Terézia Jarošová, Nina Kollárová, Diana Minarovičová a Mária Nagyová. „Košičanom odkazujeme, že sme extrémne radi, že ich máme. Majú jeden z top kultúrnych priestorov na Slovensku. V Kasárňach sme hrali minulé leto a tešíme sa na opätovnú návštevu.“

Originálny folklórno-džezový koncert odohrá bratislavská hudobná formácia 19. mája o 20:00 v Kulturparku. Vstupné je 6 eur v predpredaji alebo 8 eur v deň podujatia. Lístky zakúpite v infocentre Delta na Kukučínovej 2. Viac info nájdete na www.k13.sk.

Kapela Ľudové Mladistvá má na svojom konte niekoľko ocenení – Objav roka na Radio Head Awards 2016 aj na Bratislavských Jazzových Dňoch, tri ceny v súťaži Nové tváre slovenského jazzu alebo prvé miesto v medzinárodnej súťaži JazzFruit 2017 v Prahe. V júni chystá vydanie nového albumu.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Folklór na džezovú nôtu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems