Festival USE THE C!TY prichádza do centra mesta

| K13 a VÝMENNÍKY | 18. 5. 2018

„Si tým, kde žiješ“ je heslom 10. ročníka festivalu USE THE C!TY. Uskutoční sa od 30. mája do 2. júna a jeho program vytvoria lokálni umelci a hrdí Košičania.

Cieľom festivalu USE THE C!TY je predstaviť tvorivých Košičanov v centre mesta. V programe sa odprezentujú košické kapely, komunitné divadlá a ochotníci, začínajúci i pokročilí výtvarníci či iní kreatívci. Aktívne sa môžu zapojiť všetci obyvatelia a návštevníci mesta.

Košičania tvoria pre Košičanov
Festival odštartuje 30. mája o 9:00 na Hlavnej ulici pri Morovom stĺpe. Na tomto mieste bude pristavená električka s obrovskou omaľovánkou od arteterapeutky Lindy van Dalen. Úlohou verejnosti bude vyfarbiť antistresové dielo a zažiť pri tom dávku farebnej terapie. Len o zopár metrov ďalej – z Paláca kníh Panta Rhei bude visieť nadrozmerný háčkovaný plášť, ktorý si návštevníci môžu na seba pripnúť a odfotografovať sa. Niekoľko mesiacov ho štrikovali dobrovoľníci doma či na spoločných stretnutiach vo výmenníkoch. Oficiálne vyvesenie sa uskutoční 30. mája o 10:00 a nainštalovaný bude do konca festivalu.

Umelecky zdatní obyvatelia sa stretnú 30. a 31. mája na Hlavnej ulici a v jej bočných uličkách, aby namaľovali to, čo na Košiciach zbožňujú. Použijú pri tom rôznorodé techniky a smery. Výsledné práce sa slávnostne odhalia na vernisáži 2. júna o 15:00 v parku pri Morovom stĺpe.

Každoročne vyhľadávanou súčasťou USE THE C!TY je Hudba v meste. Po celej Hlavnej ulici a jej priľahlých uličkách sa rozmiestnia hudobníci či kapely a zahrajú niečo zo svojho repertoáru alebo podarené covery. Centrum mesta sa tak zmení na multižánrový festival, kde sa mieša rock s metalom, pop, folk, etno, vážna hudba… Hudba v meste sa začína 1. júna o 19:00.

Vyfarbi sa v električke, UTC 2017. Foto: archív Výmenníkov

Ochotnícke divadlá z výmenníkov
V rámci festivalu sa predvedú aj divadlá, ktoré tvoria a skúšajú vo Výmenníku Brigádnická. V stredu 30. mája o 19:30 prinesie Divadlo P.A. špeciálnu exteriérovú inscenáciu s názvom Mestské tvory a NEtvory. Satirická dokumentárna hra ukáže divákom rôzne typy ľudí/živočíchov v mestskom habitate. O 20:30 znázornia túžbu človeka po moci a jej rozličné odtiene herci z Košického otvoreného divadla v spolupráci s Konzervatóriom Jozefa Adamoviča. Vo štvrtok 31. mája sa predstaví Divadlo nad vecou. O 19:00 odohrá veselohru Never básnikom plnú uštipačného humoru a nečakaných zvratov. O 20:30 ulahodí dobrodruhom i romantikom svojím príbehom z čias osídľovania divokého západu hra s názvom Učiteľka. Predstavenia všetkých divadelných zoskupení sa uskutočnia pri altánku v Mestskom parku.

Divadelné združenie Via Cassa predstaví život košických mešťanov v 15. storočí. Foto: Tibor Czitó

Program pre rodiny s deťmi
Pre deti bude 1. júna od 16:00 do 19:00 pripravený pútavý program pri Dolnej bráne. Združenie Via Cassa im od 16:00 poukazuje dobové kostýmy, zbrane a priučí ich o živote ľudí v 15. storočí. V rovnakom čase sa na pódiu predstaví OZ NiJoRo s tvorivými dielňami. Od 17:00 odohrá Divadlo Cilliling rozprávku Čarovná muzika. Pomocou nej ukáže najmenším, že proti zlu treba bojovať len dobrotou a fígľom. Záver podujatia Deň detí s USE THE C!TY bude patriť Klubu Štvorlístok. Ten má pripravené najmä pohybové aktivity, kolektívne tance a hry.

Pre rodiny je určené aj podujatie Game challenge EXTRA. Ponúka nové hry, bublifukovú šou či turnaj v hraní Dobble a Cing. Súťaž sa uskutoční 2. júna o 16:00 v parku pri Kaplnke sv. Michala.

Háčkuj a štrikuj v meste naučí deti aj dospelých trpezlivosti. Pre začiatočníkov bude pripravený rýchlokurz háčkovania za pomoci lektorky Silvie Lukačínovej. Na podujatie si stačí priniesť deku, prípadne malé občerstvenie. Háčkuje sa 2. júna od 14:00 do 19:00 v parku pri Morovom stĺpe.

Deň detí s USE THE C!TY. Foto: pexels.com

Čo tu ešte nebolo?
Hudba v električke je tradičným podujatím festivalu, ale tento rok bude jazda špeciálna. Vystrieda sa v nej až šesť kapiel (Ladies and genitals, Universum project, Kontakt, Random choices, Martin Brečko a Shamrock redheads). Prvá začne o 14:00 a o hodinu ju vystrieda ďalšia. Električka číslo 6 vyráža 31. mája o 14:00 zo zastávky Dopravný podnik mesta Košice a putuje svojou pravidelnou trasou.

Novinkou je aj Cirkusový sprievod, ktorý do mesta prinesie akrobaciu, žonglovanie, bublinovú šou a workshopy pouličného umenia. Začne sa 2. júna o 16:00 pri Dolnej bráne, presunie sa k Morovému stĺpu a svoju púť ukončí v Mestskom parku.

Grafity v meste nie sú žiadnou novinkou, ale tento rok sa prenesú do centra a prvýkrát si ich vyskúšajú aj zvedaví okoloidúci. Čiže, ak chcete skúsiť legálne grafiti, príďte 1. júna od 16:00 pred Kino Úsmev. Verejnosti tam bude vymedzená legálna plocha a rýchlokurz sprejovania poskytne grafik Martin Marko. Ak si na grafiti netrúfnete, tak na Hlavnej ulici môžete sledovať piatich profi sprejerov, ktorí na mieste vytvoria originálne diela.

Skejtovanie bude športovou disciplínou na OH v Tokiu a chýbať nebude ani na USE THE C!TY. Talentovaní skejteri z Výmenníka Ľudová sa predvedú 2. júna od 15:00 pri Dolnej bráne. O 18:00 ich vystrieda tanečná skupina G mini a návštevníkom ukáže tance a kostýmy z Afriky, Ameriky, Ruska či Slovenska.

Foto: Dodo Jankovský

Hajlajt festivalu v znamení módnej a ohňovej šou
V posledný festivalový deň zažiari pri altánku v Mestskom parku módna značka VYVA spolu
so začínajúcimi modelkami Fairy Fashion. Predstaví svoju kolekciu s názvom CIRKUS, ktorá sa vyznačuje hravosťou a farbami. Šikovné ženy z Výmenníka Važecká čerpali inšpiráciu z čias minulých, keď bol cirkus spoločenskou udalosťou. Súčasťou prehliadky bude aj žonglérske a ohňové vystúpenie profesionálnych cirkusantov Žongléros Ansámbl z Plzne. Dokonalú atmosféru v parku umocní koncert kapely Shamrock Redheads.

Vstup na všetky podujatia je zadarmo. Viac info nájdete na usethecity.sk. Festival z verených zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Gabriela Mišurová


Tags: , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Festival USE THE C!TY prichádza do centra mesta

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems