Don Giovanni sa vráti po 14 rokoch do Košíc

| Kultúra | 4. 5. 2018

ŠDKE dokončuje štvrté naštudovanie Mozartovej opery Don Giovanni. Čaru jedného z najväčších zvodcov operného sveta podľahne košické publikum 25. mája.

Opera opier – takto zvyknú odborníci titulovať Dona Giovanniho. Na doskách ŠDKE momentálne finišujú prípravy jej štvrtej inscenácie. Prvýkrát ju divadlo uviedlo v roku 1956, naposledy v 2004. „Po stiahnutí Figarovej svadby z repertoáru opery som chcel vrátiť Mozarta späť na javisko Štátneho divadla. Myslím si, že jeho geniálna hudba by mala znieť čo najčastejšie, nielen kvôli umeleckému rastu celého operného súboru, no aj kvôli jej sviežosti, hravosti a schopnosti dávať všetkým radosť a hlboký umelecký zážitok,“ zdôvodňuje zaradenie Dona Giovanniho do repertoáru riaditeľ opery ŠDKE Karol Kevický.

Na režisérsku stoličku zasadol Juraj Nvota. Hudobné naštudovanie má pod taktovkou Vinicius Kattah – brazílsky dirigent žijúci vo Viedni. Úlohy záletníka sa zhostia domáci sólisti Marek Gurbaľ a Marián Lukáč. V postave Komtura budú alternovať hosťujúci Apostol Milenkov a István Rácz. Sluhu Leporella stvárni Michal Onufer a Mihály Podkopajev. Diváci uvidia domácich aj hosťujúcich sólistov ako Michaelu Várady, Marianu Hochelovú, Maksyma Kutsenka, Pabla Cameselleho, Tatianu Paľovčíkovú či Janette Zsigovú.

Premiéru Dona Giovanniho uvedie ŠDKE 25. mája o 19:00 v Historickej budove.

Redakcia
Foto: www.sdke.sk


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Don Giovanni sa vráti po 14 rokoch do Košíc

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems