Art Film Fest Košice 2018 si pripomenie česko-slovenskú vzájomnosť

| Film, K13 a VÝMENNÍKY | 18. 5. 2018

Najstarší a najväčší slovenský filmový festival bude svoju 26. kapitolu písať v Košiciach od 15. do 23. júna. Fanúšikovia pohyblivých obrázkov sa môžu tešiť na viac ako 150 filmov rozdelených do takmer dvadsiatich programových sekcií. Bude medzi nimi, tradične, aj veľa snímok uvedených na najprestížnejších festivaloch v Berlíne, Benátkach a Cannes. Viacero sekcií, predovšetkým tie súťažné, sú jeho pravidelnou a pevnou súčasťou. Každý ročník však prináša aj novinky.

Keďže na tento rok pripadá storočnica od dôležitej dejinnej udalosti v histórii slovenského i českého národa, organizátori pripravili špeciálnu sekciu 100 rokov vzájomnosti. Prostredníctvom hraných i dokumentárnych filmov pripomenie niekoľko vybraných kľúčových osobností a zlomových udalostí našej spoločnej histórie. Zostavovateľka, filmová historička Eva Filová, do nej vybrala málo známy životopisný film Milan Rastislav Štefánik z roku 1935. Titulnú úlohu zahral chorvátsky herec Zvonimir Rogoz, pôsobiaci v tom čase v Prahe. Iný pohľad na ďalšiu významnú osobnosť československých dejín ponúkne dokumentárny film TGM osloboditeľ režisérky Věry Chytilovej. Vznikol v roku 1990 a kombinuje archívne zábery s podmanivým komentárom približujúcim život a myšlienky prvého československého prezidenta. Časozberný dokument Občan Havel obsahuje oficiálne aj súkromné okamihy v živote politika – posledného československého a následne prvého českého prezidenta. Do kín nedávno uvedená komorná dráma Dubček zachytáva niekoľko kritických dní, ktoré na dlhé roky rozhodli o osude oboch národov. Udalostiam roku 1968 sa venuje aj koprodukčný dokumentárny film Okupácia 1968 producenta Petra Kerekesa venovaný invázii armád Varšavskej zmluvy z pohľadu jej priamych ruských, bulharských, maďarských, poľských a nemeckých účastníkov. Ponuku tejto špeciálnej programovej sekcie dopĺňa aj viacero dokumentárnych filmov. Jedným z nich je na viac ako dvadsať rokov do trezoru uložený Čas, ktorý žijeme. Zachytáva výpovede politikov i obyčajných ľudí z búrlivého obdobia od zimy 1967 do leta 1968. Spoločensky naliehavé témy tej doby symbolicky predeľujú pesničky skupiny Prúdy, ktoré sa neskôr objavili aj na legendárnej platni Zvonky zvoňte.

Sci-fi thriller o supermodernom dome
Československý rozmer bude mať aj špeciálna programová sekcia, ktorú zostavil (podobne ako vlani Peter Kerekes) opäť rodák z východného Slovenska – režisér, producent a organizátor Fero Fenič. Festival premiérovo ponúkne slovensko-český film Dôverný nepriateľ. V našich podmienkach výnimočný žáner sci-fi thrilleru prinesie príbeh o tom, ako sa umelá inteligencia zabezpečujúca chod a ochranu supermoderného domu môže stať nielen partnerom, ale aj konkurentom človeka. Návštevníci sa okrem samotného premietania môžu tešiť aj na autogramiádu v košickom Auparku, na ktorej sa zúčastnia hlavní protagonisti filmu Gabriela Marcinková, Ady Hajdu a ďalší.

Animovaný film s pesničkami Beatles
O ďalšej programovej ponuke Art Film Festu Košice už len telegraficky. Svoju sekciu obľúbených filmov opäť zostavil prezident festivalu Milan Lasica a zameral sa v nej na legendárne muzikály, vrátane klasických titulov zo 60. rokov ako Mary Poppins či Oliver. V amfiteátri si prídu na svoje priaznivci Beatles. Pred 50 rokmi vznikol kúzelný animovaný film s ich pesničkami Yellow Submarine, ktorý sa v obnovenej výročnej premiére opäť dostáva do kín na celom svete. Návštevníci Art Film Festu tak budú medzi prvými.

Viac informácií o festivale a programe nájdete na www.artfilmfest.sk.

Juraj Čurný


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Art Film Fest Košice 2018 si pripomenie česko-slovenskú vzájomnosť

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems