V Kulturparku ožili rozprávkové strašidlá

| K13 a VÝMENNÍKY | 20. 4. 2018

Interaktívna detská výstava Hu húúú predstavuje strašidelné bytosti zo slovenských rozprávok a povestí. Okrem drakov, čertov, vodníkov a strigôňov sa najmenší návštevníci zoznámia aj so Svetlonosom, Poludnicou, Morou či Runou.

„Deti poznajú najmä halloweenske strašidlá. Chceme, aby sa oboznámili aj s tými, ktoré sú súčasťou našej ľudovej kultúry. Výstava Hu húúú je interaktívna, takže strašidelné bytosti spoznajú hmatom alebo zážitkom. Vybrali sme známe i menej známe, kladné i záporné strašidlá a rozdelili ich podľa oblastí, kde sa najčastejšie vyskytovali – dom, les, lúka, mlyn, podzemie a cintorín. Strašidlá nemajú v deťoch vzbudiť strach, ale formou zábavy ich naučiť niečo z našej histórie. Predstaviť im to, v čo verili ich prastarí rodičia. Taktiež si môžu kresliť vlastné strašidlá, zakrútiť si mlynským kolesom a prechádzať sa po tajomnom lese či podzemí,“ prezradil Martin Dani z K13 na vernisáži, ktorá sa konala 12. apríla v Kulturparku.

Výstava Hu húúú predstavuje strašidelné bytosti zo slovenských rozprávok a povestí.

Recept na audienciu k čertovi
Kým sa deti budú zoznamovať so Zmokom, Grgalicou, Nočnicou či Kovovladom, rodičia môžu cez informačné tabule spoznávať staré zvyky a obyčaje našich predkov. Tí, napríklad, hada považovali za ochrancu rodiny, domácnosti a hospodárstva. Lebo verili, že gazda – zakladateľ rodu sa po smrti prevtelil do domového ochrancu – bieleho hada. Aj preto, keď sa v ich príbytku objavil had, nechali ho prebývať pod prahom domu, v komore či stene. Ak bol spokojný, darilo sa rodine, zvieratám i poliam. Ak opustil dom, bola to predzvesť rozpadu rodiny alebo smrti jej člena.
Návštevníci si môžu prečítať aj dobové „povedačky“, rozprávky o Kovovladovi, O čudom kurčati či O vodníkovi z Brestovian, ale i magický čarodejnícky recept, ktorým sa v minulosti dala získať audiencia u čerta. A dozvedia sa aj to, že základný rozdiel medzi rusalkami a vílami spočíval v tom, že smrteľník sa mohol dotknúť víly bez toho, aby jej ublížil, pričom rusalku by jeho dotyk usmrtil.

Strašidlá sú rozdelené podľa oblastí, kde sa najčastejšie vyskytovali – dom, les, lúka, mlyn, podzemie a cintorín.

Najznámejšie slovenské strašidlá nájdete v Kulturparku v budove Bravo na prízemí do 27. mája. Vstupné je 1 euro.

Výstavu Hu húúú pripravil Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana. Autori sa inšpirovali knihou Čerti, bosorky a strašidlá od etnologičky a spisovateľky Kataríny Nádaskej.

„Povedačky“: Zatopenému, keď je ešte nádeje, že „k sebe príde“, varechou otvoria ústa a vlejú mu do úst cez dieru železného kľúča vody; ak je ešte „duša v ňom“, precítne a začne hovoriť.

Keď frajer u frajerky niekde pod pecou na lavici zaspí, vyškrabe mu frajerka opatrne, tak, aby to nezbadal a aby sa nezobudil, z opätku pravej čižmy blato a keď oheň rozkladá, hodí ho naň. Tak potom „hoci by sa nebe so zemou stýkalo, nik nebude môcť zabrániť, aby si ju za ženu vzal“.

Eva Barnišinová
Foto: Veronika Židová


Tags: , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:









pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V Kulturparku ožili rozprávkové strašidlá

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.





Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems