Sapere aude je modré

| K13 a VÝMENNÍKY, Umenie | 6. 4. 2018

Maliarka Monika Vitanyi predstaví vo Výmenníku Štítová „modré“ obrazy. Spája ich s heslom Sapere aude, ktoré bolo mottom v období osvietenectva a v prenesenom význame znamená „Maj odvahu používať svoj rozum“.

„Všetky moje diela sú ladené do modra. Táto farba pre mňa vždy bola symbolom premýšľania. Preto názov výstavy SAPERE AUDE je modré,“ vysvetľuje Monika Vitanyi.
Na výstave predstaví dva typy diel – veľkoplošné obrazy a diela tvorené technikou froasáže. Veľkoplošné obrazy zobrazujú postavy v životnej veľkosti na minimalistickom pozadí. Zároveň je na nich zachytená abstraktná myšlienka, napríklad dôvera, pokoj, očarenie. Druhá skupina obrazov je tvorená pomocou papierovej techniky froasáže. Táto technika je výnimočná v opakovanom krčení papiera, nanášaní a vymývaní farby. „Ako bonus na výstave predstavím sériu obrazov, ktoré zachytávajú minuloročný požiar univerzity UPJŠ. Hlboko na mňa zapôsobila sila ohňa ako živlu, ktorý naraz vnikol do pokojného večera,“ dodáva autorka.

Slávnostné otvorenie výstavy vo Výmenníku Štítová sa uskutoční 20. apríla o 17:00. Výstava potrvá do 10. mája a sprístupnená bude každý utorok, stredu a štvrtok od 14:00 do 18:00.

Monika Vitanyi maľuje a tvorí od detstva. Študuje v ateliéri u Mgr. art Karola Petreša a vystavovať začala v roku 2011. Najčastejšie pracuje technikou akrylu, ktorú kombinuje s kolážou. Vo svojej tvorbe reaguje na okolité prostredie a svoje pocity zobrazuje na plátne.

Gabriela Mišurová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Sapere aude je modré

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems