Kreatívne zrkadlo

| Deti, Stĺpček | 6. 4. 2018

Máme za sebou prvú vernisáž našej jedenapolročnej Luny! Nie, nie sme až takí premotivovaní rodičia, čo potomka tlačia do „kariéry“ od kolísky. No absolvovali sme sedemmesačný tvorivý kurz vo Východoslovenskej galérii, a čo by to bolo za kultúrnu ustanovizeň, keby diela verejne nevystavila. Veru, vystavila ich na dlhých 30 minút, kým sme stihli pojesť všetky nesolené chrumky a spolu s babkami, dedkami, tetkami pobrať výtvory malej huncútky. Aby sme sa nimi mohli chváliť v rodinných kruhoch a spomínať aj o 30 rokov.

Výtvarka s krycím názvom VSG Mini sa v Košiciach konala po prvýkrát a my sme ju s radosťou otestovali. Nešlo o mamičkovskú oddychovku na spôsob „krpca zverím lektorke a ja si vypijem kávičku“. Bola to spolupráca pedagóg – dieťa – rodič v rýchlom tempe. Priebežne o nej reportovala L., no musím priznať, aj ja som sa veľa naučila. A nemyslím tým len štýl á la Pollock, kde farby fŕkali na všetky strany. A nemyslím ani fakt, že nikdy neuverte, že prateľné farby sa dajú ozaj vyprať.

Musela som sa naučiť brzdiť svoje ambície premietané do dcéry vo chvíľach, keď nespolupracovala. Keď nielenže nevedela správne držať štetec v drobných rúčkach, ale ho ani zobrať nechcela. Snažila som sa nebyť sklamaná, že iné deti vedia rozlíšiť červený štvorec či modrý kruh a to moje vtedy ešte len ročné bejby radšej ťahá za chobot nafukovacieho slona. Skúšala som porozumieť malej hlavičke, že hoci sú k nej všetci milí, ona sa môže cítiť nespokojná, má chuť plakať, kričať a kdekoľvek si pýtať „didi“. Chcela som byť dostatočne vnímavá, aby som nepopísanej dušičke nenanútila žltú počas maľovania slniečka. Silno som si kontrolovala prsty, aby som neopravovala detsky načrtnuté nedokonalosti. Verte, bola to celkom slušná sebapráca, nechať dieťa rásť umením, slobodne a voľne. Zamakala som si fyzicky aj psychicky a veľa som sa o nás dozvedela. Popravde viac o sebe. Lebo keď pozorujete vlastné mláďa v nových situáciách, vlastne sa dopátrate k novinkám o svojom vnútri.

Preto, a nielen preto, odporúčame VSG Mini všetkými farbami a tušom zafúľanými prštekmi. Od septembra 2018 sa začína nové kolo a počet miest je limitovaný!

Lucia Radzová
Foto: VSG


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kreatívne zrkadlo

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems