Krása Albánska čaká na objavenie

| Cestovanie | 20. 4. 2018

Bohatá história a ťažká minulosť zanechali Albánsko v odlišnej atmosfére, na akú sme v Európe zvyknutí. Krajina obmývaná vodami Iónskeho a Jadranského mora pôsobí voči okolitému svetu stále uzavreto. Je však plná krásnych a zaujímavých miest.

Krajina orlov je pre mnohých veľkou neznámou. Poniektorí k nej dokonca pociťujú množstvo predsudkov. Albánsko sa však zo dňa na deň mení. Prevaha moslimského obyvateľstva daná dlhou nadvládou Turkov zaručuje určitý nádych exotiky. Prejavuje sa aj vo výbornej albánskej kuchyni plnej byliniek a jedál s intenzívnou chuťou a vôňou. Okúsiť môžete jedlá zo zeleniny, rýb, grilované špeciality či vynikajúce sladkosti, ako je halva. Nájdete tu nádherné pláže, vysoké hory, krásne národné parky, jazerá, tradičné poľnohospodárstvo či majestátne hrady. Obľúbenými miestami turistov sú staroveké mestá a dovolenkové destinácie na pobreží krajiny.

Najnavštevovanejšie miesta a mestá
Staroveký Berat je vo svete známy ako mesto tisícich okien. Turistov očarí nádherným výhľadom na panorámu. Je postavený na brehu rieky Osum, kde vysoké kostolíky a mešita sú dôkazom priateľského spolunažívania ľudí s odlišnými náboženstvami. Historické mesto Butrint je archeologickým rajom. Objavíte tu zachované cennosti, ako je divadlo, akropola, chrámy či rímske kúpele. Durres je významným námorným prístavom s množstvom gréckych a rímskych pamiatok, ako je najväčší amfiteáter na celom Balkáne. V juhozápadnej časti krajiny leží tiché a nepreplnené pobrežie. Neďaleko riviéry so štrkovo-piesčitými plážami sa týčia vysoké hory ukrývajúce romantické dedinky vhodné na malý výlet.

Viac zaujímavostí o Albánsku sa dozviete od cestovateľa Michala Gimerského na cestovateľskej prednáške s ochutnávkou 9. mája o 18:00 v HalmiSpace na Hlavnej 21. Lístky sú v predaji v HalmiSpace za 4 eurá.

Jarmila G. Gaľová
Foto: Michal Gimerský


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Krása Albánska čaká na objavenie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems