Košičanky sa starajú o zranené mačky z ulice

| Dobrovoľníctvo | 20. 4. 2018

Tri Košičanky založili iniciatívu Srdce pre mačky, aby zachraňovali a pomáhali pouličným či zraneným mačkám. Zabezpečujú ich odchyt, veterinárne ošetrenie, opateru a nájdenie domova. Okrem toho kastrujú mačky po celých Košiciach.

Mačky si rýchlo zvyknú, že nemajú labku a dokážu bez nej plnohodnotne fungovať.

Timea Rendeš, Katka Lišivková a Katka Feriančiková sú kamarátky, ktoré od detstva nosili domov zranené zvieratá a ošetrovali ich. Neskôr sa sústredili najmä na mačky a každá sa o ne starala na vlastné náklady. Nebolo to však jednoduché, a tak sa rozhodli vytvoriť iniciatívu Srdce pre mačky a spoločne ich nielen zachraňovať, ale hľadať im aj nový domov. „Takmer každá nájdená mačka je chorá alebo zranená, čiže prvý krok je ísť na veterinu. Nasleduje testovanie na choroby, liečba, vakcinovanie, kastrácia, hľadanie domova či dočasnej opatery. Každá mačička potrebuje krmivo, piesok do toalety, pelech či hračky, a to je finančne náročné. Na začiatku sme poplatky hradili samy, ale teraz nám už pomáha veľa ľudí,“ vysvetľuje Katka Feriančiková. Sama má doma momentálne jedenásť mačiek a jedného psíka a starala sa už o všelijaké prípady: „Často nájdeme alebo nám nahlásia len niekoľkodňové mačiatka bez matky. Tie potom nosievame aj do práce, aby sme ich mohli pravidelne kŕmiť z fľaše. V starostlivosti mám aj tri plienkové mačky. Dve zrazilo auto, tretej niekto odtrhol chvost od chrbtice a jeden z následkov je, že sa nevedia vymočiť. Dlho sme to riešili, až veterinár urobil umelé vývody z mechúra a musia nosiť plienky. Predpokladám, že také mačky si už nový domov nenájdu a ostanú u mňa.“ Katka mala doma aj úplne slepú mačičku. Ľudia jej hovorili, aby ju utratila, pretože sa trápi, ale ona zistila, že sa veľmi rýchlo naučila orientovať v byte, hrala sa a bola spokojná. Aktuálne sa dievčatá spoločne s dočaskármi starajú približne o 50 mačiek, ale toto číslo sa stále mení.

Na ulici je množstvo zranených mačiatok bez matky, ktoré treba pravidelne kŕmiť.

Dočasná opatera
Verejnosť môže iniciatíve pomôcť finančne, materiálne (krmivo, piesok, pelechy, hračky…), stálym domovom alebo dočasnou opaterou. To znamená, že si nájdenú mačku vezme domov, kým sa neadoptuje. „Niekedy nám pomôže aj dočaska na zopár dní, kým nenájdeme stálejšiu, čiže každá pomoc je vítaná. Niektorí dočaskári hradia mačičke aj stravu či veterinárnu pomoc, iní na to nemajú prostriedky, čiže, oni nám ponúknu starostlivosť a my uhradíme všetky náklady. Najviac dočasiek núkajú zahraniční študenti veteriny a medicíny, ale pribúdajú aj tunajší obyvatelia. Dočasné opatery hľadáme len v Košiciach a okolí, aby sme mali zvieratá pod kontrolou, ale adopcie sú v rámci celého Slovenska, Česka, dokonca aj v Nemecku. Mnohí študenti si mačky nakoniec adoptovali a vzali so sebou do zahraničia,“ hovorí Katka.

Katka Feriančiková s mačiatkom.

Čo robiť, ak na ulici nájdete chorú či zranenú mačičku?
Podľa slov Katky Feriančikovej ju určite neprehliadajte. Je to živé zviera, ktoré sa trápi. Ak ju nemôžete vziať k veterinárovi, tak píšte iniciatíve Srdce pre mačky. „Niekedy sa nám stáva, že nemôžeme ísť hneď na miesto, pretože sme všetky v práci, ale snažíme sa to riešiť. Tieto činnosti vykonávame vo svojom voľnom čase a nemáme za to žiadne finančné odmeny, čiže ďakujeme aj všetkým nálezcom, ktorí sú ochotní mačičku aspoň na chvíľu postrážiť či vziať k veterinárovi.“ Na druhej strane v panelákoch žijú obyvatelia, ktorí sa o mačičky starajú tak, že ich kŕmia. Katka hovorí, že je to v poriadku, ale tie mačky by sa mali vykastrovať: „Ak majú ideálne prostredie, nič im nebráni v množení a môže ich byť potom veľa. Aj preto sme začali kastračnú akciu po celých Košiciach. Mačky odchytávame, vykastrujeme, označíme trojuholníkom v uchu a pustíme. Dokonca sa nám stáva, že ľudia po nás kričia, aby sme ich nechali. Najmä pre starších obyvateľov je kastrácia nehumánna, ale topiť mačiatka je v poriadku. Nevadí, ani keď mačiatko zrazí auto, a toto je na ulici veľmi častý prípad. Určite nechceme, aby sa pouličné mačky zbytočne rozmnožovali a bolo ich veľa. Ideálne by bolo, keby nám ľudia, ktorí kŕmia mačky, zavolali a pomohli ich odchytiť, aby sme ich mohli vykastrovať. A úplne najideálnejšie, keby sa do akcie zapojilo aj mesto či mestské časti. Minule nás potešil starosta Furče, ktorý na kastrovanie najbližšie vyčlení nejaké financie, ale bol jediný. A pritom to nie je problém niekoľkých ľudí, ale celého mesta,“ uzatvára Katka.

Ak chcete pomôcť iniciatíve Srdce pre mačky, navštívte ich profil na Facebooku.

Je kravské mlieko vhodné pre mačiatka? Možno to bude pre verejnosť zniesť prekvapujúco, ale kravské mlieko mačičkám škodí. Keď je k tomu mačiatko aj choré, môže umrieť. Ideálne je kozie mlieko, alebo priamo sunar pre mačiatka.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: archív Katky Feriančikovej


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košičanky sa starajú o zranené mačky z ulice

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems