JA sama!

| Editoriál | 6. 4. 2018

Dostala som znamenie! Za jeden týždeň až dvakrát, a to nezávisle od seba. Znamením myslím signál na životnú či osobnú zmenu. Môže to byť hocičo – myšlienka, obraz, informácia. Tentokrát to bola veta – Musíme si pomáhať!

Kamarátka mi pri kočíkovaní jej rozkošného synka opisovala istý dokument, kde čínsky lekár rozprával o faktoroch vplývajúcich na dlhovekosť a zdravie človeka. Kvalitná strava, konzumovanie menších porcií, pohyb, vyhýbanie sa stresu. Činitele pomerne známe. Až prišiel súčasnej generácii menej známy návod na to, ako sa zbaviť stresu – viac si navzájom pomáhať.

O niekoľko dní na to som na internete sledovala staršiu diskusiu, kde psychiatrička a sexuologička Danica Caisová vravela, že žijeme v civilizácii, v ktorej môžeme byť veľmi individuálni. Kedysi to tak nebolo. Život bol drsný a ľudia si museli viac pomáhať a byť si nablízku, inak by neprežili.

Moja mamka priniesla prvé dieťa do bytu, kde bývali jej rodičia a štyri sestry. Zrazu bolo k dispozícii päť párov ženských rúk a zopár mužských náručí. Dnes si mnohé nevieme predstaviť takúto komunitu za zadkom a radšej, ako byť konfrontované s inými názormi a radami, si všetko urobíme samy a po svojom.

Je to naozaj tak, že v súčasnosti každý hrabeme na svojom piesočku a daňou za súkromie či pokoj je frustrácia, stres a izolovanosť? Fandíme tímovosti len počas olympiády a rodinnú grupu odkladáme iba na nevyhnutné situácie?

V mojom prípade na tom čosi pravdy bude. S radosťou pobavím malého Peťa, vycepujem svokre kúpeľňu a kamarátovi napíšem scenár. Pôjdem na nákup, daňový úrad, so psom, uvarím, upracem, zvládnem uzávierku, odmoderujem svadobnú výstavu, potom otvorenie butiku, každý deň si dám hodinu jogy a medzitým stihnem operáciu nohy. Až ma po niekoľkých týždňoch rozbolí hlava a pridá sa bolesť brucha. Zrejme to bude preto, že všetko len JA sama!

Tak ako to vlastne je? Málo pomáhame, či si málo nechávame pomáhať?

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: JA sama!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems