Hymnu Vojtecha Adamca zaspieva sedem slovenských zborov

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY | 6. 4. 2018

V Košiciach si opäť pripomenieme pamiatku a odkaz jedného z najlepších slovenských zbormajstrov Vojtecha Adamca. Dvanásty ročník prehliadky zborového spevu vyvrcholí slávnostným koncertom 5. mája v Kunsthalle.

Collegium Technicum. Foto: archív zboru

„Adamcove dni nepatria k obyčajným festivalom či súťažiam zborového spevu, pretože tieto slávnosti sú venované niekomu, kto patril medzi významné osobnosti slovenského hudobného umenia. Na tomto podujatí sa zbory zúčastňujú preto, aby predviedli svoj výkon a zároveň svojím spevom vzdali hold dirigentovi, zbormajstrovi a hudobnému skladateľovi Vojtechovi Adamcovi. Práve on sa zaslúžil o rozvoj zborového spevu na Slovensku,“ vysvetľuje Eva Streitová z Košického speváckeho zboru učiteľov a poukazuje na prínos Adamcových dní pre Košice: „Podujatie má vysoko edukatívny charakter, pomáha k šíreniu krásy zborového spevu a jeho popularizácii. Prispieva k rozvoju hudobného života v meste. Na východnom Slovensku má veľkú tradíciu. Vytvára priestor na prezentáciu jednotlivých zborových telies, na ich potrebnú vzájomnú konfrontáciu a hlavne na stretnutie ľudí rovnakej ,krvnej‘ skupiny.“

Košický spevácky zbor učiteľov. Foto: archív zboru

Zborová sedmička
Pozvanie na tohtoročnú slávnosť prijalo Ženské vokálne zoskupenie Womanvocal, Spevácky zbor mesta Humenné a Miešaný zbor Žilina, OZ. Vystúpia aj tri košické zbory, považované za špičku necirkevných speváckych zborov v meste – zbor Českého spolku v Košiciach, Košický spevácky zbor učiteľov a Collegium Technicum. Malé hudobné talenty predstaví tiež Košický detský spevácky zbor. „Potešenie z hudby a radosť zo spievania vyvrcholí spoločnou hymnou slávnosti Slovensko moje. Jej autorom je Vojtech Adamec a práve táto skladba patrí k najsilnejším emóciám celého podujatia. Je to krásna chvíľa, keď sa v jeden okamih zo všetkých účinkujúcich vytvorí obrovské spevácke teleso, ktoré dýcha a spieva jedným srdcom,“ pozýva Eva Streitová.
Adamcove dni sa uskutočnia 5. mája o 17:00 v Kunsthalle/Hale umenia. Vstup je voľný. Bližšie informácie nájdete na www.k13.sk.

Eva Barnišinová

Vojtech Adamec (1926 – 1973) pochádzal zo Španej doliny. Študoval hudobnú výchovu na Pedagogickej fakulte v Bratislave a zborové dirigovanie u prof. Jána Strelca na VŠMU. Pracoval ako zbormajster speváckeho zboru SĽUK a neskôr ako dirigent a zbormajster Československého rozhlasu. Umelecky viedol Ľudový spevokol učiteľov Slovenska, Spišský učiteľský zbor, Ženský zbor Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach aj Košický spevácky zbor učiteľov, ktorý sa pod jeho vedením stal jedným z najlepších vokálnych súborov na Slovensku. Krátko pedagogicky pôsobil ako profesor dirigovania na Štátnom konzervatóriu v Košiciach.


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hymnu Vojtecha Adamca zaspieva sedem slovenských zborov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems