Čína je krajinou tisících tvárí

| Cestovanie | 6. 4. 2018

Je známa aj neznáma, rozmanitá, starobylá a moderná zároveň. Vystatuje sa pulzujúcimi metropolami a v lone skrýva zabudnutý vidiek. Pre každého cestovateľa je miestom splnených prianí. Takáto je pani Čína.

Veľký čínsky múr. Foto: Ľudmila Bigová

Rozmanitosť na každom kroku
Čína má viac ako miliardu obyvateľov a život v nej môže byť pre Európana prvotným kultúrnym šokom. Nájdete v nej všetko – od púští a nekonečných zelených stepí, cez veľkolepé mestá a dediny, až po oddych pri mori a výhľady na ľadovce. Rozmanitá je taktiež svojou kultúrou, náboženstvom, gastronómiou, zvykmi. Počas sviatkov je v Číne všetko plné, ceny hotelov sú vyššie a letecká aj vlaková doprava je vypredaná. Čo sa týka miestnej kuchyne, zabudnite na „našu“ starú – dobrú čínu. V každej provincii nájdete nové druhy jedál a zažijete nevšedné gurmánske zážitky. V krajine draka je jedlo súčasťou spoznávania, kultúry a tradície.

Hong Kong. Foto: Ľudmila Bigová

Miesta a mestá
Najväčším mestom Číny je Shanghai. Pýši sa najvyššími mrakodrapmi v celej Ázii. Obzrieť si ich môžete z promenády v koloniálnej časti Bund. Vynechať by ste nemali ani historické Námestie ľudu a Shanghai Tower – najvyššiu budovou v Číne (632 m). Hlavné mesto Peking zasa láka na národné pamiatky. Spomeňme najväčší palác na svete, uhoľný vrch, kde stovky Číňanov každé ráno cvičia taj-či či svetoznámy Čínsky múr dlhý viac ako 8 tisíc kilometrov. V Hong Kongu uvidíte najväčšiu bronzovú sochu Budhu či mrakodrapy postavené v štýle feng šuej. Pozrieť sa na ne môžete z krásnej vyhliadky Victoria Peak. Opomenúť by ste nemali ani hodinovú vežu s najväčšou laserovou šou na svete a parky plné jaskýň, lotosových jazierok i tradičnej čínskej záhradnej kultúry.

Tradičnú „Ríšu stredu“ a jej novodobú tvár Hong Kong spoznáte počas rozprávania cestovateľky Ľudmily Bigovej na prednáške s ochutnávkou 17. apríla o 18:00 v HalmiSpace na Hlavnej 21. Lístky sú v predaji v HalmiSpace za 4 eurá.

Jarmila G. Gaľová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Čína je krajinou tisících tvárí

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems