Chcete nosiť bábätko v šatke, ale neviete, ako na to? Navštívte Európsky týždeň nosenia detí

| Deti, Pozvánky | 20. 4. 2018

Na uliciach čoraz viac vidieť rodičov, ktorí nosia deti uviazané v šatkách. Nasledujú tak dávne zvyky starých a prastarých mám. Tie nosili najmä na poliach v tzv. zajdách. Boli to jednoduché látky, ušité z ľanu do tvaru štvorca. Ženy sa k tomuto zvyku nevracajú náhodou. Nosenie umožňuje priamy kontakt s dieťaťom, utíšenie jeho potrieb a jednoduchšie vykonávanie denných činností. O nosení, ale aj o blížiacom sa Európskom týždni nosenia detí nám viac povedala organizátorka a mamka na materskej dovolenke Zuzana Antošová.

Aké pozitíva má nosenie detí?
Nosenie prospieva vývinu dieťaťa a vzájomnému vzťahu. Bábätko cíti vôňu mamky, počuje jej srdce, pozná jej pohyb, a to všetko ešte z obdobia, keď bolo v brušku. To všetko mu pomáha upokojiť sa a pokojne spať. Vďaka noseniu máme možnosť rýchlo a jednoducho reagovať na jeho požiadavky, ako sú dojčenie, spanie alebo keď sa chce len jednoducho pritúliť k známej osobe. Ak je hladné, dokáže sa najesť v súkromí. Hlavne v zime je to neuveriteľná pomôcka, matka nemusí hľadať vhodné a teplé miesto, kde by uspokojila svojho potomka. Nosenie prináša výhody aj nosiacemu, a to v jednoduchom presúvaní sa, ale aj v starostlivosti o domácnosť, keď môže s dieťaťom na hrudi či chrbte prať, variť, vysávať…

Organizačný tím ETND 2018, zľava Ivanka Palenčárová, Tinka Hlinková, Zuzana Dragunová, Zuzana Antošová, Kristína Ignáczová, Martina Pástorová, Lenka Elečková. Foto: Ján Elečko

Od 7. mája sa začína Európsky týždeň nosenia detí (ETND) a vy ste jeho spoluorganizátorkou. S akým cieľom vzniklo toto podujatie?
Aktuálne existuje veľa spôsobov nosenia, veľké množstvo šatiek a nosičov aj informácií o každom z nich. Internet nám ponúka rôzne odpovede na naše otázky, avšak nie vždy tie najsprávnejšie. Pre nováčikov určite nie je ľahké sa v tom všetkom zorientovať. A práve ETND im to môže uľahčiť. Vytvárame priestor pre širšiu skupinu ľudí, aby mali možnosť získať informácie osobne, ale aj nadviazali nové priateľstvá.

Na aké úskalia ohľadom nosenia by mohol rodič natrafiť na internete?
Častokrát, keď sa niečo stane populárne, začne to zaujímať aj ľudí, ktorí si v tom nájdu biznis. Ak je to dobre mienený biznis, že vzniknú značky s kvalitnými pomôckami na nosenie, je to fajn. Tie však majú aj svoju cenu. A preto ľudí láka nájsť niečo lacnejšie. A to môžu zneužiť výrobcovia, ktorí predávajú nekvalitné šatky šité z metráže či nosiče, ktoré nespĺňajú kritériá na správne, tzv. ergonomické nosenie. Preto je dobré poradiť sa na správnom mieste (podporná skupina na sociálnej sieti, osobné poradenstvo, kurz) s poradkyňami nosenia, ktoré majú adekvátne informácie. Takéto poradkyne budú aj na ETND.

Aktívna blogerka Dedinská mať nosí svoje dedinské dieťa. Foto: dedinskamat.sk

Z čoho sú ušité kvalitné šatky a aký je rozdiel medzi šatkou a nosičom?
Tzv. pevná šatka na nosenie dieťaťa je tkaná tak, aby diagonálne pružila. Teda, aj keď do nej pevne uviažete nosenčeka, bude pružná natoľko, aby sa v nej mohol hýbať. Toto je jej dôležitá vlastnosť. Šatka ušitá z metráže takúto vlastnosť nemá. Pevné šatky sa tkajú najčastejšie z bavlny, prípadne z bavlny s prímesami (ľan, konope, vlna, bambus, kašmír…). Prímesi vplývajú na jej vlastnosti, napr. na tepelný komfort. Najuniverzálnejšia na celoročné nosenie a zároveň jednoduchá na údržbu je bavlnená šatka. Obľúbené sú tiež elastické šatky, obsahujú malé percento elastanu. Avšak ich využitie je veľmi obmedzené váhou dieťaťa. Často už okolo 6 kg je nosenie v nej nepohodlné kvôli výraznejšiemu pruženiu a nemožnosti dobre ju dotiahnuť. Nosič je šitý tak, aby umožnil rýchle nahodenie bábätka. Je veľmi praktický pre už chodiace deti. Niektorým rodičom nosič vyhovuje viac ako šatka kvôli jednoduchšej manipulácii. Vzhľadom na množstvo druhov je dobré si ich poskúšať. Rozdiely sú v polstrovaní na ramenných popruhoch, v šírke a tvrdosti bedrového pásu, v mäkkosti celkového nosiča. A tiež pre aký vek a váhu je určený. Šatka je univerzálna v tom, že sadne na každú postavu. Je potrebné si len vybrať správnu dĺžku a hrúbku. Áno, je to trochu veda. Ale Košičania majú možnosti si šatku či nosič zapožičať v požičovni, môžu prísť na podporné stretnutie, na kurz viazania šatky alebo na Európsky týždeň nosenia detí.

Môžu nosiť aj rodičia, ktorí majú ťažkosti či bolesti chrbta?
Ak už rodič má ťažkosti s chrbticou a sú to vážne problémy, tak sa nosenie odporúča len po porade s lekárom a fyzioterapeutom. Ak bolesti nastúpia až pri nosení, tak to je vcelku bežné. Začnú totiž pracovať iné svaly na chrbte, bruchu a v podstate na celom tele. Je však dôležité dať si pozor na správne držanie tela. Nositelia často zabúdajú na držanie, čo môže spôsobiť nepríjemné bolesti. Je potrebné dbať, aby sa nosiaci nepredkláňal alebo nezakláňal. Takisto mať podsadenú panvu a vyrovnaný chrbát. To sú techniky na predídenie bolestí. To však neznamená, že chrbát bolieť nebude. Aj preto je ideálne nosiť dieťa už od narodenia, telo si tak postupne zvyká na váhu. Veľa rodičov si ale neuvedomuje, že chrbát bude bolieť omnoho viac, ak sa dieťa nosí dlhodobo iba na rukách bez šatky/nosiča, lebo tu nevie ovplyvniť držanie tela, ani správnu polohu nosiaceho.

Piknik v Kulturparku počas ETND 2017. Foto: archív podujatia

Aký bude program ETND 2018?
Tohtoročná téma podujatia je Nosenie spája a v tomto duchu bude organizovaný celý týždeň. ETND odštartujeme v pondelok podporným stretnutím nosiacich rodičov s viacerými poradkyňami nosenia. Návštevníci si vyskúšajú rôzne úväzy, šatky rôznych dĺžok, prímesí a vzorov. Porozprávame sa o nosičoch, ich rozdelení a vhodnosti podľa kategórií. Rodičia sa budú môcť pýtať na veci, ktoré ich zaujímajú. V utorok si spríjemníme deň piknikom. Budeme na ňom súťažiť, cvičiť v šatkách a vykonávať aj iné zaujímavé aktivity. V stredu budeme oddychovať spolu s deťmi v Kine Úsmev pri filme, ktorí si účastníci vyberú. Vo štvrtok nás čaká výlet na vyhliadkovú vežu a opekačka priamo pod ňou. V piatok budeme diskutovať na tému Život nosenčeka a jeho nástrahy v bežnom živote. Povieme si o výhodách nosenia z dlhodobého hľadiska, spravíme malý kvíz v skupinkách. Celý týždeň zakončíme sobotňajším pochodom Míľa pre mamu.

Počas ETND sa dozviete množstvo informácií nielen o nosení, ale aj o barefoot obuvi, prirodzenom dojčení, kontaktnom rodičovstve či spoločnom spaní. Pripoja sa k nám aj výrobcovia nosičských oblečení a doplnkov.

Európsky týždeň nosenia detí organizuje v Košiciach skupina mamiek na materskej dovolenke. V októbri sa chystá aj Medzinárodný týždeň nosenia detí.

Ďakujem za rozhovor.

Gabriela Krestián Kuchárová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Chcete nosiť bábätko v šatke, ale neviete, ako na to? Navštívte Európsky týždeň nosenia detí

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems