Objavné výpravy za kvetinami

| Literatúra, Stĺpček | 20. 4. 2018

Tieto jarné mesiace, niekedy až s príchuťou leta, sú potešením pre všetky zmysly. Stačí vyjsť do parkov a lesov a už sme zaplavení rôznymi zvukmi, farbami, vôňami a dokonca i hmat si príde na svoje. Pohladiť fialovo-žltý zázrak, priam hodvábny poniklec je skutočným zážitkom. A to stačí vyjsť iba neďaleko, napríklad nad Kysak na Jánošíkovú baštu alebo na Zádielskú planinu. Milovníci rastlín tiež vedia, že mnohé divo rastúce byliny majú prekvapujúcu príjemnú, sladkú, trpkú, horkastú či dokonca štipľavú chuť. Mimochodom, už ste si zahryzli do fialky?

Ako udáva jedna z graficky neodolateľných kníh edície Prírodné Krásy Slovenska, publikácia Kvetena, na našom malom slovenskom území môžeme nájsť okolo 3000 druhov rastlín. Každá bylinka má iné obdobie kvitnutia, nachádza sa na istom území, za niektorými je potrebné liezť na skaly, pri iných brodiť mŕtve ramená riek, niektoré možno nájsť iba s pomocou botanikov v chránených územiach. Iné sú zas tak charakteristické pre miestne lúky alebo svahy, že ich už nevnímajú ani domáci. Publikácia Kvetena nás vezme na množstvo ciest za slovenskými rastlinkami, napríklad aj do východoslovenských pralesov, na krasové planiny či do oblasti Dunitovej skalky, samozrejmosťou sú tatranské končiare či lúky. S touto knihou sa môžeme túlať po celom Slovensku. Cieľom autora, prírodovedca a botanika, je predstaviť všetky prírodné pozoruhodnosti, ktoré skrýva viacero biotopov. Objaviť a spoznať by mohlo byť zaujímavým celoživotným projektom.

Kniha obsahuje šikovnú mapku s vyznačenými a pomenovanými územiami, kde môžeme spoločenstvá rastlín hľadať. Text nás upozorní, kedy je vhodné naplánovať výlet, priblíži nám biotop a dokonalé fotografie nedovolia zablúdiť či pomýliť si rastlinku. Mimochodom, vedeli ste, že v Oravskej kotline možno nájsť veľmi rozkošnú mäsožravú rastlinku? A že Kňaží stôl je priam orchideovým rajom? No rovnako zaujímavá môže byť aj detektívna výprava za Sibírskym zblúdilcom do Hnileckej jelšiny…

Alena Štrompová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Objavné výpravy za kvetinami

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems